Aktualizace QSAR Toolbox je nyní k dispozici

| autor: ECHA0

Aktualizace QSAR Toolbox je nyní k dispozici

Verze 3.4 Toolbox obsahuje nové a aktualizované databáze, profilery a metabolické simulátory. Mimo jiné byly informace z registrací REACH aktualizovány novými údaji a detaily o jednotlivých látkách.

Žadatelé o registraci mohou používat Toolbox, aby splnili své povinnosti vyplývající z nařízení REACH, a pokud je to možné, nahradili pokusy na zvířatech alternativními metodami.

Byli přidány tři nové databáze s více než 10 000 výsledky na vlastnosti in vivo a in vitro.

Celkově lze říci, že Toolbox má 1 590 000 datových bodů na různé vlastnosti pro zhruba 59 000 chemických látek, takže je jedním z největších veřejných zdrojů dat na světě, který dokáže vyhodnotit nebezpečné a rizikové chemické látky.

Kromě toho bylo aktualizováno pět metabolických simulátorů a byl zahrnut jeden nový simulátor (in vivo krysí simulátor). Metabolismus látek má zásadní význam pro spolehlivou předpověď a proto je nutné vzít v úvahu přeměnu chemických látek po vstupu do těla.

Mezi další klíčové vlastnosti patří:

  • lze zobrazit a exportovat více informací o experimentálních výsledcích;
  • zlepšená endpoint vs endopoint korelační funkce;
  • aktualizace 13 profilerů, které pomáhají uživatelům definovat a upřesňovat kategorie pro jejich látky;
  • nový profiler pro interakci s DNA, zejména relevantní pro chromozomální aberací a mikronukleární testy.

Nová verze je součástí společného projektu mezi OECD a ECHA. A je nyní možné si ji stáhnout na stránkách projektu QSAR Toolbox, další informace můžete nalézt zde.

Další zásadní aktualizace Toolboxu je očekávána na začátku roku 2017.

Co je QSAR Toolbox?

QSAR Toolbox je software pro předpovídání vlastností látek založený na údajích o podobných chemických látkách.

QSAR Toolbox umožňuje podnikům a úřadům používat QSAR (Quantitative Structure-Activity Relationship) metody k třídění chemikálií do kategorií a vyplnit tak chybějící údaje na základě analogie nebo analýzy trendů s cílem posoudit (eko)toxicitní rizika registrovaných chemikálií pod REACH.

Spolehlivé předpovídání vlastností umožňuje podnikům snížit náklady a omezit používání zvířat při testování pro potřeby REACH.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Nadace partnerství
Partner - SOVAK