1/2024

Aktivity Arniky podporují skládkaři z ČAOH

| autor: Pavel Mohrmann0

Aktivity Arniky podporují skládkaři z ČAOH

A proč Arnika neprotestuje, když životnímu prostředí škodící skládkaři podporují distribuci informací o aktivitách této nevládní neziskové organizace? Protože je to výhodné pro obě strany. Skládkaři moc dobře ví, že jakákoli petice podepsaná proti výstavbě jakéhokoli ZEVO neznamená nic jiného než prodlužování stávajícího skládkařského modelu: Šup s tím vším na skládku, díky Arniko.

Dokážu si představit, jak Arnika shání podpisy proti výstavbě ZEVO u Mělníka. Určitě těm lidem nevypráví při žádosti o podpis, jak lépe naložit s odpady, které ti lidé produkují. Pouze se zmíní o tom, že ČEZ ani neví, jaká tam bude technologie, že „kukačky“ plné odpadu budou jezdit jen přes jejich vesnici a že o budování dopravní infrastruktury předkladatelé projektu neuvažují, což je hrozné. Pak přidají něco o smrtelných dioxinech a dalších svinstvech, poděkují za podpis a jdou dál.

No, Arniko, máš skvělý život. Zadání je plněno zdatně, odpovědnost a postižitelnost žádná. Nejde o to, jak se bude co nejekologičtěji a nejekonomičtěji nakládat s odpady. Jde o to, jak zabránit výstavbě ZEVO. Proto se neříká lidem i to „B“, pouze „A“. Ještě jsem nezaznamenal tak razantní a mediálně zdatnou aktivitu Arniky proti skládkám. Nikdo mi neříkal o tom, že Arnika lítá po vesnicích, vysvětluje lidem, jak jsou skládky neekologické, jak nakonec všechny protečou a v jednom kuse hoří a zplodiny z požárů jsou tak nebezpečné, že opravdu mohou otrávit.

A energetici? Mlčí. Jejich PR „ZEVO“ je nulové. Na konferencích si popláčí, pak se ujistí, že to myslí dobře a přesvědčují sami sebe, jak to dělají dobře. Přesvědčují přesvědčené. „Ale to není pravda! Pořádáme exkurze, jezdí k nám školy podívat se na zařízení a lidé z okolí,“ říkají. Jenže pořád je to úsměvná nula. Celý národ se na exkurzi do ZEVO nevejde a přitom by to potřeboval několikrát ročně.

Je jasné snad už teď každému, že pokud chceme nakládat s odpady, musí to být byznys. Na to, aby to byl ekologický byznys, musí dohlédnout stát. Dobré vychování nestačí. Jenže to je třeba podpořit. Odpůrců skládek je opravdu mnoho. Ochotných odpůrců málo. Proto jsem si dnes ráno v 6h založil „Ligu ochotných odpůrců skládkování“. Zatím jsem v ní sám, takže mám klid. Kdo chce, ať se přidá.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling