Reklama

18. 12. 2016  |  Publicistika  |  Autor: Pavel Mohrmann

Adventní zamyšlení nad recyklací

Slovo "recyklace" má svůj význam. Jen jeden význam. Bohužel se při jeho vyslovení lidem krčí čela urputným přemýšlením o tom, co jeho vyřčením bylo myšleno.

Z logiky věci vyplývá, že pokud je něco recyklováno, je znovu vráceno do oběhu, do života, do služby, zkrátka je to zapojeno zpět k využití. V mnoha článcích nejen zde v Průmyslové ekologii, ale i jinde bylo zdůrazňováno, abychom si nepletli pojmy a dojmy. Bohužel tomu tak není. Buď proto, že se to nehodí, nebo proto, že někdo význam tohoto slova vůbec nechápe.

Evropa chce recyklovat. Celý svět chce recyklovat vše, co recyklovat lze. Recyklace šetří primární zdroje, tedy přírodu, životní prostředí a sama o sobě je v této době ušlechtilou, tedy módní záležitostí.

Pokud se ze světa a Evropy podíváme k nám vidíme, že nejhlasitějšími propagátory recyklace byli dosud Česká asociace odpadového hospodářství a nyní i ekologické organizace v čele s Hnutím Duha.

ČAOH chce stavět jednoduchá třasadla (až na ojedinělé výjimky), aby dala odpadu jiný název a tím zamaskovala skládkování pod ušlechtilou roušku. Prosazovala uzákonění recyklačních cílů a tak se i stalo, protože v návrhu nové legislativy již závazná čísla jsou. Argumenty při prosazování byly jednoduché: My přeci musíme plnit recyklační cíle obsažené v balíčku ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372