1/2024

Ach, jak jednoduché to ti skládkaři mají

| autor: Pavel Mohrmann0

Ach, jak jednoduché to ti skládkaři mají

Obcím, které mají skládku v katastru, plyne do obecní kasy také nemálo peněz. Když to kluci a holky skládkařští dají dohromady, moderní odpadové hospodářství nemá šanci.

Skládkaři a nevládní neziskové organizace, mající obrovskou moc a nulovou zodpovědnost za cokoli, mají stejnou rétoriku. Budeme recyklovat směsák, musíme přeci plnit cíle EU!“ To je věta, která samozřejmě funguje. Tedy u veřejnosti, odborníci kroutí hlavou. Vytřídit využitelné složky z černé popelnice je obtížné a co je obtížné je i nákladné a pokud bude po jejich, technologie na vytřídění KO odpad zdraží tak, že se budeme divit.

Budeme vyrábět tuhá alternativní paliva z SKO! Samozřejmě z toho co zbude po vytřídění.“ To znamená, že z materiálu, který hoří, budeme vyrábět palivo. Je to sice nesmysl hraničící s podvodem na lid, jisté je, že to bude stát opět něco navíc. TAP využívaný v monobloku je to samé, jako odpad využívaný v ZEVO.

To že reálně hrozí, že vše skončí na skládkách nikdo samozřejmě nepřizná, přestože veškerá tato iniciativa schovaná za slova recyklace, třídění, výroba TAP, vede na skládky. Jde především o kontrolu toku odpadů. Zelené nevládky se rozhodly skládkování tolerovat a podporují spalování odpadu až po té, co se z paliva vyrobí palivo, tedy až ten odpad řádně zdražíme.

Argumenty, že ZEVO je velmi drahé a zaplatí to občané, jsou dobré a také zabírají. Je také neekologické až hrůza, jak pořád opakují. To, že nevládními neziskovými organizacemi a skládkaři podporovaná recyklace směsného komunálu a výroba TAP bude znamenat zdražení ještě větší a spalování TAP je stejné zatížení životního prostředí jako využívání komunálu v ZEVO, nikdo z nich nezmiňuje.

Je to tedy velmi jednoduché. Stačí neustále omílat, že jedině skládkaři ušetří lidem peníze a odpady tolik zdražovat nebudou, že není nutné být papežtější než papež a končit skládkovaní dřív než státy s nejzaostalejším odpadovým hospodářstvím EU a vše bude skvělé.

Ve finále to ale bude znamenat, že odpady zdraží velmi razantně, nehledě na poplatky a skončí po složitých kotrmelcích na skládkách, či v nově vybudovaných ještě dražších spalovnách na TAPy.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP