1/2023

25 % recyklovaných plastů ve vozech přidělává vrásky výrobcům a plastikářskému průmyslu

| autor: Martina Jandusova0

freysteinn-g-jonsson-50AJKy7FH7o-unsplash
zdroj: unsplash.com

Každý rok musí být v Evropě zlikvidováno více než šest milionů vozidel. Evropská komise revidovala směrnici o vozidlech s ukončenou životností a navrhla nové cíle, aby se jejich likvidace stala cirkulárnější.

V červenci navrhla Evropská komise nové regulace pro automobilový průmyslu, které se týkají designu, výroby a zpracování vozidel po ukončení jejich životnosti. Povinně se bude muset při výrobě nových automobilů využívat alespoň 25 % recyklovaných plastů. Zástupci recyklačního průmysl návrh vítají, výrobci automobilů a plastikářský průmysl k němu přistupují skeptičtěji.

Doba je plastová, platí to i v automobilovém průmyslu

Plasty jsou po kovech druhým nejčastěji využívaným materiálem ve vozidlech. Konfederace evropského recyklačního průmyslu (EurIC) uvádí, že 50 % z objemu dnešních vozů je vyrobeno právě z plastů. Použití plastů sebou totiž nese řadu výhod, jako je odolnost, pružnost a snížení hmotnosti. Proto se z nich vyrábí palubní desky, nárazníky, kliky, tlačítka, kryty, stropní tkaniny, sedadla a bezpečnostní pásy, airbagy nebo koberce atd.

Poptávka po plastech v nových vozech tak každoročně roste a dnes dosahuje přibližně 10 %. EurIC uvádí, že v současné době průměrné auto obsahuje 150 až 200 kg plastu a předpokládá se, že jejich množství se v příštích letech bude nadále zvyšovat.

Konfederace dodává, že více než 80 % plastů z vyřazených vozů končí na skládkách nebo ve spalovnách. Evropská komise by novými pravidly chtěla stávající praxi změnit a učinit automobilový průmysl cirkulárnější. Proto v červenci předložila novou legislativu, která má zajistit recyklaci a opětovné použití těchto materiálů.

V rámci nových povinností navrhla, aby 25 % plastů použitých při výrobě nových automobilů pocházelo z recyklovaných materiálů a čtvrtina z nich pocházela přímo z vozidel s ukončenou životností. Oproti dnešním asi 19 % by tak mělo být recyklováno 30 % více plastů z vozidel s ukončenou životností.

Konfederace návrh oceňuje. „Takové cíle přitáhnou poptávku po cirkulárních a nízkouhlíkových plastech do automobilů, zároveň podpoří investice do zelených, průmyslových hodnotových řetězců,“ říká Alejandro Navazas, vědecký a politický poradce v EurIC. Podle EurICu jsou cíle nezbytné pro přechod na oběhové hospodářství pro plasty v automobilovém sektoru.

Recyklační technologie nemusí být dostupné

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS