Tag: TURÓW

DSE_8619

Aktuality / Voda / 15. 5. 2024

Hladina podzemní vody v okolí dolu Turów díky těsnicí bariéře stoupá

Poslední měření ukázala, že díky podzemní těsnicí stěně u dolu Turów stoupá podzemní voda za stěnou směrem k České republice. Opět se tak ukazuje, že je bariéra funkční. K nárůstu hladin podzemní vody došlo na všech čtyřech vrtech. Zároveň je vidět, že hladina vody stoupá i u vrtů do vzdálenosti až 850 metrů od stěny. Mezi zářím 2023 až dubnem 2024 byl tak poprvé za posledních 10 let zaznamenán nárůst hladiny podzemní vody.

mzp_turow02

Aktuality / 28. 7. 2023

Česká geologická služba uskutečnila již šestou hodnotící misi v dole Turów

Česká geologická služba uskutečnila 19. července 2023 šestou hodnotící misi v dole Turów. Účastníci mise se se zúčastnili jak terénní prohlídku a hydrologických měření na vybraných etáží dolu jižní části, tak jednání na ředitelství dolu ohledně vzájemné spolupráce k řešení vlivů těžební činnosti na podzemní a povrchové vody v příhraničním území ČR.

andres-siimon-KOh8ShapWMw-unsplash

Aktuality / Voda / 27. 6. 2023

Úpravna vody v Machníně je první investicí z fondu Turów

V Liberci, místní části Machnín, se zahajuje rekonstrukce tamní úpravny vody. Tato rekonstrukce a s ní související revitalizace zdrojů vody je prvním ze čtyř investičních projektů, které pomohou vypořádat se s dopady sucha a důlní činností polského dolu Turów v oblastech Hrádecka a Chrastavska v Libereckém kraji.

mzp_zidek_puta_hladik01

Aktuality / Voda / 28. 4. 2023

Experti prověří funkčnost turówské podzemní bariéry

Podzemní bariéra patří k jednomu z nejdůležitějších bodů česko-polské Dohody na kompenzaci škod způsobených těžbou v dole Turów a má české území ochránit před dalším úbytkem podzemní vody. Proto se v Praze sešel ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou (SLK), aby ho informoval o založení expertní skupiny v čele s Českou geologickou službou (ČGS).

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag