Tag: LÉČIVA

rock-g0b6ba38e5_640.jpg

Voda / Publicistika / 5. 1. 2022

Modrá zpráva aneb Stav vodního hospodářství v roce 2020

Ministerstvo zemědělství zveřejnilo již 25. vydání vodohospodářské ročenky známé pod názvem Modrá zpráva. Ročenka přináší přehled činností souvisejících s vodním hospodářstvím v roce 2020. Poprvé jsou v ní uvedeny informace o monitoringu specifických látek v povrchových vodách, který provádí laboratoře státních podniků Povodí.

6359255005_a695c5c8c9_c.jpg

Voda / Publicistika / 2. 2. 2022

Seriál o kalech I.: Jak to bylo doposud

Kaly jsou stále více skloňovaným tématem. Zdá se, že jejich možné využití a urputná regulace způsobí, že o tento druh odpadu bude již v brzké době velká sháňka. Jak to dosud bylo, jak to právě je a jak to bude v budoucnosti s kaly, o tom se dovíme v tomto seriálu textů z dílny Miroslava Kose, odborníka skupiny SMP CZ.

field-g684ab1bbb_640.jpg

Odpady / Voda / Zpravodajství / 17. 3. 2022

Po použití kalů zůstaly v půdě zbytky léčiv, její kvalitu to ale nezhoršilo

V rámci Evropské unie probíhá intenzivní debata, zda kaly v zemědělství používat nebo ne. Několik zemí jejich použití již zakázalo nebo alespoň omezilo. V nové studii dánští výzkumníci zjistili, že v půdě hnojené kalem se sice nacházejí chemikálie z léčiv a přípravků pro domácnosti, naměřená množství ale nebyla významná pro zkoumané biologické parametry.

analysis-gb6b0a860e_640.jpg

Aktuality / Voda / Dotace / 24. 3. 2022

Norské fondy: Realizace může začít, šest inovativních projektů si rozdělí 77 milionů korun z výzvy Trondheim

V dubnu minulého roku zahájil Státní fond životního prostředí ČR příjem projektových námětů do dvoukolové výzvy „Trondheim.“ Alokace 93,6 milionu korun, připravená z programu Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu, byla určena na realizaci projektů, jejichž cílem je snížení znečištění povrchových vod zbytky léčiv. Z prvního kola výzvy postoupilo k dalšímu hodnocení dvanáct projektů, z nichž šest bylo doporučeno k podpoře. Úspěšní žadatelé mohou začít s realizací svých aktivit.

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia