Reklama

18. 12. 2019  |  Publicistika  |  Autor: Petr Jarolímek  |  Zdroj: allthestuff.com

Znečištění ovzduší výrazně ovlivňuje kvalitu našeho života

Kvalitu ovzduší považujeme mnohdy za samozřejmost. V minulosti však vedlo ignorování nebezpečí znečištění ovzduší ke katastrofám.

Například během Velkého smogu v roce 1952 v Londýně zemřelo přes 10 000 lidí a dalších 100 000 onemocnělo - a událost trvala pouze 4 dny.

Vylepšená emisní legislativa způsobila takovou katastrofu mnohem méně pravděpodobnou, ale rozhodně nejsme mimo nebezpečí. Na celém světě dnes v důsledku znečištění domácího a venkovního ovzduší zemře odhadem 7 milionů lidí ročně.

Možná si myslíte, že jste vy a vaše rodina v bezpečí, ale existuje velká pravděpodobnost, že tomu tak není. Abychom lépe porozuměli rizikům, je rozumné nejprve se podívat na AQI: Indexy kvality vzduchu.

Pochopení ukazatelů kvality ovzduší (AQI)

Ačkoli každý index kvality ovzduší má vědecký základ, většina zemí má svůj vlastní. Regionální rozdíly mohou nastat díky použití různých epidemiologických údajů (studií spojujících úrovně znečištění s určitou chorobou) a toho, co je prakticky dosažitelné z hlediska kontroly znečištění a možná i kvůli politickému lobování.

Rozdíly však mohou být poměrně značné:

Zdroj: allthestuff.com. Údaje odvozené z této publikace EEA

Pokud tedy vezmeme průměr za období 2014–2016 podle směrnic EU, je pouze 18 % lidí žijících v městských oblastech ohroženo zdravotními problémy způsobenými ozonem (O3), ale při použití přísnějších limitů Světové zdravotnické organizace se toto číslo zvyšuje na 97 %!

To se může zdát bizarní a alarmující.

Je však třeba nezapomínat na to, že jakékoli zvýšení znečištění zvyšuje riziko nemoci. Vzhledem k tomu, že tyto nemoci zahrnují rakovinu plic, mrtvici, pneumonii a srdeční choroby, vždy stojí za to věnovat pozornost vzestupu a poklesu čísel AQI.

Jak se vypočítává AQI?

Základní ideou skrývající se za čísly indexu kvality ovzduší je dát obyčejným lidem něco, co mohou zkontrolovat na první pohled, aby si mohli naplánovat den nebo týden. To znamená, že výsledek se obvykle scvrkne na jedno číslo, někdy spolu se specifickými varováními.

Hodnota AQI je odhadem, jak velkou dávku toxinů průměrná osoba obdrží během dne (nebo jakéhokoli jiného specifikovaného období).

Předpokládá se, že tento smyšlený jedinec stráví určitou dobu v interiéru (kde je vzduch normálně v některých ohledech čistější, ale v jiných je více znečištěný), v blízkosti dopravy a v jiných mikroprostředích s různými profily kontaminace.

Z praktických důvodů, a protože to obvykle není nutné, nejsou do výpočtu AQI zahrnuty všechny druhy znečišťujících ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372