2/2023

Známe dřevěné stavby roku, designové a z udržitelného materiálu

| autor: MŽP0

Známe dřevěné stavby roku, designové a z udržitelného materiálu

Odborná porota i veřejnost letos vybírala vítěze z 99 dřevěných staveb a výjimečně i z 20 drobných kutilských a designérských výrobků v kategorii Dřevěných zajímavostí. Ocenění odborné poroty získaly návrhy budov MŠ Všetaty-Přívory a Vinařství Dolní Dunajovice, realizace Lodi umělců neboli letní scény královéhradeckého Lodivadla, návrh dvoupatrového rodinného domu v prudkém svahu a mezonetový byt inspirovaný přírodou.

V hlasování veřejnosti pak uspěla didaktická venkovní herna v pražské Krči, 3D bludiště v Mostě a v Oseku u DuchcovaZábavní park Hradec Královépoloroubenka s valašským srdcem, roubenka v Malých Karpatech, byt vytvořený v půdních prostorách a dřevěný dům se sloupy z douglasky, která původně rostla na pozemku stavby.

Nadace dřevo pro život pořádáním ankety Dřevěná stavba roku podporuje využití dřeva jako stavebního materiálu. Zejména pak dřeva místního, u nějž nedochází ke zbytečnému navýšení emisí při dopravě. Při úpravě dřeva pro stavební materiály se uvolňuje významně méně emisí CO2 než u dalších srovnávaných materiálů, za svého života do sebe navíc stromy CO2 vážou. Jedná se také o materiál obnovitelný a snadno recyklovatelný, jak ukazuje elektronická publikace Nadace dřevo pro život.

Anketa Dřevěná stavba roku 2020 se konala pod záštitou a s podporou Ministerstva životního prostředí.

Foto: drevoprozivot.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP