Reklama

8. 3. 2020  |  Publicistika  |  Autor: Pavel Mohrmann

Zdá se mi to, nebo si ČAOH háže klacky pod vlastní nohy?

Zběsilý tlak ČAOH proti zvyšování poplatku za skládkování opravdu nechápu. Snad všichni zasvěcení (tedy nikoli od reality zcela odtržené zelené nevládky) už pochopili, že energetické využití odpadů musí do ne nepodstatné míry kapacitně nahradit skládky, protože úroveň evropské materiálové recyklace je zoufalá a jen tak se to nezmění. Jen ČAOH vede stále tu svou. 

  

A to je opravdu něco, co nelze pochopit. Když se podívám na činnost významných členů České asociace odpadového hospodářství, vidím, že se připravují celkem velmi intenzivně na „novou dobu“ moderního českého odpadového hospodářství. A je opravdu jedno, zda jde o projekty zařízení na energetické využití tuhých alternativních paliv (TAP), nebo o projekty zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO), tedy přímého spalování nevyužitelných odpadů.

Rozdíl v přístupu se samozřejmě mění počtem provozovaných či vlastněných skládek, ale také osvíceností vedení, abych nepaušalizoval. Každopádně platí, čím více skládek mám, tím víc je mi ušlechtilá změna buřt. Vlastně je mi nepříjemná.

Naše odpadové hospodářství je tak levné, že to musí zákonitě záměrům některých významných členů ČAOH vadit. FCC, AVE či ostravské OZO jsou společnosti s velmi zajímavými plány. Některé z nich jsou již na pokraji realizace či se dokonce realizují. Pokud ale nebudeme mít dražší odpadové hospodářství, není možné uvažovat o ekonomické smysluplnosti těchto ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372