1/2024

Z vyhozené elektroniky dělá umělecký nábytek

| autor: Ecomonitor0

Z vyhozené elektroniky dělá umělecký nábytek

Awuah-Darko založil iniciativu, jejímž cílem je z vyhozených materiálů vyrábět umělecký nábytek.

Když jednadvacetiletý Joseph Awuah-Darko seděl uprostřed největší skládky elektronického odpadu světa Agbogbloshie, kde na mnoha místech hoří polystyrén a izolační kabely od elektroniky, předsevzal si, že toto místo změní.

Místní lidé, kteří žijí v nedalekém slumu, zde pálením plastů starých počítačů a televizorů „těží“ drahé kovy, které mohou zpeněžit. Zejména se jedná o měděné dráty, i když v elektronice se nachází i zlato, stříbro nebo palladium.

Zlepšit místo, kde se bojuje o život

„Je to místo, kde se bojuje o přežití. Je to dystopie,“ říká o největší skládce elektroniky světa mladík, který se nyní rozhodl, že naučí ostatní Ghaňany, jak z nebezpečného odpadu vytvořit nové věci, které mohou přinášet užitek. Společně s přáteli z univerzity Ashesi, jež je vzdálena asi hodinu jízdy od Accry, se snaží z Agbogbloshie udělat lepší místo, které by tolik nepřipomínalo svým karcinogenním dýmem a toxicitou peklo na zemi.

V lednu 2017 začal s neziskovou iniciativou Agbogblo.Shine Initiative, která má povzbudit stovky lidí, kteří na skládce, kam se ročně doveze 40 tun elektronického odpadu z celého světa, hledají drahé kovy, aby začali vyrábět z vyhozené elektroniky špičkový nábytek.

Když Awuah-Darko viděl poprvé hory vyhozených počítačů, mobilů, televizí a další elektroniky, rozhodl se, že využije svůj umělecký talent, aby ze zdánlivě nepotřebných věcí vytvořil něco nového.

Ze zbytků starých a rozbitých přístrojů vyrábí nový nábytek. Jeho iniciativa nabízí školení i dalším zájemcům, kteří nechtějí zůstat pouze u dýchání škodlivých výparů na skládce. Lidé si tu v průměru po dvanácti hodinách práce přijdou na něco okolo devadesáti korun za den. Pokud by měli lepší perspektivu, práci by jistě změnili.

Awuah-Darko ví, že stovky chudých lidí, kteří se snaží ze skládky získat nějaké peníze, jsou motivováni jen základní touhou po lepším životě. „Bohužel, vedlejší efekty (života na skládce) jsou velmi škodlivé pro zdraví,“ uvědomuje si.

Iniciativa by měla nejen zlepšit místním lidem zdraví, ale také pomoci v globálním měřítku planetě recyklací odpadů, které bohaté země nechtějí zpracovávat na svém území.

Umělec začal využitím staré nápravy auta, ze které udělal starodávně vyhlížející hodiny. Zájem o ně projevil luxusní hotel v Accře. Podle Awuah-Darka se alespoň stovka lidí ze skládky může živit tím, že bude vyrábět z odpadu takovýto neobvyklý nábytek.

Try to solve the new Formula Cube! It works exactly like a Rubik's Cube but it is only $2, from China. Learn to solve it with the tutorial on rubiksplace.com or use the solver to calculate the solution in a few steps. (Please subscribe for a membership to stop adding promotional messages to the documents)

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling