Reklama

25. 5. 2016  |  Zpravodajství  |  Autor: ČAOH

Výzva ČAOH: Omezme skládkování a pojďme stanovit do zákona evropské recyklační cíle

Česká asociace odpadového hospodářství velmi vítá shodu dalších odpadových společností na výrazné podpoře recyklace komunálních odpadů.

ČAOH dlouhodobě prosazuje zavedení vysokých evropských recyklačních cílů do nového odpadového zákona. Aktuálně se k výrazné podpoře recyklace připojily další odpadové společnosti - SEUZ (SITA), NEHLSEN a zcela nově, možná trochu překvapivě, také dokonce společnosti ze sektoru energetiky, např. Veolia (v energetice od března 2015, jinak vodárenství a také odpady), nebo Teplárenské sdružení, jakožto svaz energetických společností.

ČAOH opakovaně ve svých výstupech pozitivně hodnotí již šest let trvající úspěšný odklon odpadů od skládkování, který se odpadovým firmám ve spolupráci s obcemi daří úspěšně realizovat.

Za období šesti let se soustavnou snahou podařilo ČR redukovat množství odpadů ukládaných na skládky dokonce o více než 1 000 000 tun. A co je důležité pro občany, podařilo se to bez potřeby navýšení poplatků a ekologických daní, které platí občané v rámci odpadového hospodářství.

ČR dokonce jako jedna z pouhých 7 zemí v EU má již v platném zákoně zákaz skládkování využitelných odpadů a směsných komunálních odpadů, a to již k roku 2024. Přičemž EU prosazuje pouze omezení skládkování na 10 %, a to o šest let později než ČR, tedy až k roku 2030.

Agendu skládkování již tedy v ČR máme strategicky a legislativně vyřešenu, což znamená jeden holý fakt - skládkovat se využitelné odpady nebudou, a to dokonce přísněji než v EU.

Nyní je třeba vyřešit hlavní úkol a tím je potřeba splnění Evropou zaváděných vysokých recyklačních cílů. Již za 9 let má ČR recyklovat nejméně 60 % všech komunálních odpadů a v roce 2030, to má být dokonce 65 %. ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372