2/2023

Vodohospodáři chtějí pomoci s energetickou nezávislostí

| autor: Martina Jandusova0

treatment-plant-wastewater-g33d2d189a_640.jpg
zdroj: pixabay

Podle evropských vodárenských společností nejsou odpadní vody dostatečně využívány, což chtějí změnit. Nezvládnou to ale sami.

Podle Evropské federace vodohospodářských firem (European Federation of National Associations of Water & Waste Water Services – EurEau) je kvůli současné geopolitické situaci a přechodu ke klimaticky neutrální společnosti do roku 2050 nutné opětovně využívat obnovitelné a nepřetržité dodávky zdrojů a energie, které procházejí systémy odpadních vod.

Fosfor a dusík z odpadních vod

Odpadní voda obsahuje mnoho cenných zdrojů, zejména živiny pro hnojiva, jako dusík a fosfor, vodu a energii. Lze je získat, znovu použít, a vytvořit tak skutečné oběhové hospodářství,“ vysvětluje federace. Právě po těchto cenných zdrojích je stále větší poptávka, jelikož se Evropa snaží snížit závislost na dovážené energii a hnojivech.

Pro udržení současné produkce potravin je dle vodohospodářů nezbytné opětovně používat živiny a bioorganické materiály. „Například dusík a fosfor se již recykluje prostřednictvím využívání kalů v zemědělství,“ uvádí EurEau. Recyklace dodatečného dusíku by mohla vyřešit problém s rostoucími náklady na produkci hnojiv na bázi amoniaku, který pochází z fosilních paliv. Další výhodou je snížení emisí uhlíku, které se uvolňují při výrobě dusíkatých hnojiv.

Fosfor je na seznamu kritických surovin EU. Proto by jeho recyklace mohla snížit evropskou závislost na malém počtu zemí, které svět zásobují minerálními fosfátovými horninami.

Odpadní vody a procesy čištění mají také energetický potenciál, který lze znovu zhodnotit v různých formách. A nakonec nově vznikající technologie umožňují regeneraci nových druhotných surovin, například celulózy, řas, polymerů, které se vyznačují vysokou čistotou a mohly by se dostat do režimu neodpad a znovu využít.

Značný energetický potenciál

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP