2/2023

Vodíková strategie ČR schválena vládou

| zdroj: MPO0

logo-3683777_640.jpg
zdroj: pixabay

Vláda ČR na svém jednání dne 26. 7. 2021 schválila Vodíkovou strategie České republiky, která navazuje na evropskou vodíkovou strategii. Vodík a vodíkové technologie jsou jedním z hlavních nástrojů pro dosažení cílů snižovaní emisí skleníkových plynů tak, jak jsou stanoveny v Zelené dohodě pro Evropu. Strategie analyzuje různé možnosti výroby a využití vodíku a stanovuje prioritní oblasti dalšího rozvoje.

Strategickými cíli Vodíkové strategie ČR jsou snižování emisí skleníkových plynů a podpora ekonomického růstu. Strategie je postavena na čtyřech základních pilířích: 

  • výroba nízkouhlíkového vodíku, 
  • využití nízkouhlíkového vodíku,
  • doprava a skladování vodíku,
  • vodíkové technologie.

V počátečních fázích je kladen důraz na zajištění rovnováhy mezi výrobou a spotřebou vodíku, aby se zajistilo efektivní využití dostupných zdrojů. V oblasti výroby vodíku se chceme orientovat nejen na výrobu z obnovitelných zdrojů, ale i na využití jiných alternativních možností výroby nízkouhlíkového vodíku, jako je využití zemního plynu se zachytáváním a zpracováním vzniklého CO2, pyrolýza/plazmové zplyňování organického odpadu a výroba vodíku pomocí elektrického proudu a tepla z jaderných elektráren. 

S nasazením vodíku chceme začít tam, kde je využití vodíku vzhledem k jeho ceně nejefektivnější. Prioritou je proto nejprve nasazení v dopravě a pak, v návaznosti na pokles ceny, jeho využití v energetice a jako chemické suroviny a zdroje tepla v průmyslu. 

Strategie zdůrazňuje rozvoj vodíkových technologií, které by mohly napomoci transformaci českého průmyslu. Jde o špičkové technologie, které zajišťují vysokou přidanou hodnotu ve výzkumu i ve výrobě.

V budoucnu očekáváme, že Česká republika bude muset dovážet vodík ze zemí, kde jsou podmínky pro výrobu obnovitelného vodíku výhodnější, protože mají více slunečního svitu a větru. Pro import vodíku bude nutné připravit infrastrukturu a vodík by mohl nahradit současný dovoz zemního plynu a ropy. Česká republika může být významným hráčem na poli přepravy vodíku z jihu na sever a z východu na západ. Proto je ve strategii kladen důraz na připravenost naší plynárenské přepravní soustavy.

Strategie byla připravena ve spolupráci se zástupci průmyslu, výzkumných institucí a dalších orgánů státní správy.

Zde si můžete stáhnout Vodíkovou strategii ČR[docx, 3608 kB]

Vodíková strategie byla představena veřejnosti na mezinárodní konferenci, které se účastnili zástupci průmyslových podniků, výzkumných institucí, univerzit, European Clean Hydrogen Alliance a státní správy. Odkazy na video záznamy z konference je možné nalézt na https://www.mpo.cz/cz/prumysl/strategicke-projekty/vodikova-strategie-cr--262567/

Během konference byly ukázány následující prezentace:

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP