1/2024

Více než 400 mladých chemiků bojovalo o postup do regionálního finále

| autor: TZ SCHP ČR0

Více než 400 mladých chemiků bojovalo o postup do regionálního finále

Soutěž představuje chemii jako velmi přitažlivý a perspektivní obor, který se vyplatí studovat, protože nabízí široké možnosti pracovního uplatnění. Oblíbenost klání rok od roku stoupá. 

„Školního kola testování, které probíhalo od října do listopadu pod vedením učitelů přímo na základních školách, se zúčastnilo téměř 6 000 žáků ze 178 škol pěti krajů. Tři nejlepší z každé školy postoupili do krajského kola, které formou náročnějšího testu prověřilo teoretické znalosti soutěžících,“ přibližuje ředitel SPŠCH Pardubice Jan Ptáček.

Vysoká účast žáků si vynutila uspořádat krajské kolo nejen v Pardubicích, ale také ve třech dalších městech. „Mladí chemici z Pardubického, Královéhradeckého a Středočeského kraje zamířili 11. 12. 2018 do pořádající SPŠCH Pardubice

Soutěžící z Libereckého kraje byli testováni o den později v prostorách ZŠ Jana Harracha v Jilemnici a ZŠ Husova v Liberci a talentovaní chemici z Vysočiny poměřili své znalosti 13. 12. 2018 v učebnách ZŠ Wolkerova v Havlíčkově Brodě,“ doplňuje Jan Ptáček.

035I0081.jpg

Testování teoretických znalostí trvalo sedmdesát minut, a přestože kladlo na soutěžící značné nároky, mladí chemici prokázali vynikající znalosti. „Chemie mě moc baví, protože má logický základ a spousta věcí se dá odvodit. 

Test jsem zvládla docela dobře, líbilo se mi, že obsahoval zábavné křížovky a doplňovačky. Moc bych si přála postoupit do finále, ale nejsem si jistá, jestli se mi to podaří,“ popsala své dojmy Lucie Dostálová ze ZŠ Rokytnice v Orlických horách.

Souběžně s testováním žáků se již tradičně uskutečnil doprovodný program pro učitele, který připravili specialisté ze společnosti Synthesia. Prezentace s názvem Oxycelulóza – od přírodní bavlny až na operační sál zasvětila přítomné pedagogy do procesu výroby zdravotnických materiálů včetně jejich využití a použití v praxi.

Regionální finále Mladého chemika se uskuteční 17. ledna 2019 v laboratořích SPŠCH Pardubice a zaměří se na praktické dovednosti soutěžících.

„Třicítka finalistů vypracuje nenáročnou laboratorní úlohu, kterou by měli zvládnout i žáci těch škol, které nemají dostatečné laboratorní vybavení. Soutěžní zadání respektuje fakt, že v některých školách jsou možnosti praktické výuky značně omezené,“ vysvětluje Alena Volejníková ze SPŠCH, odborná garantka soutěže.

Nejméně tři nejlepší účastníci regionálního finále postoupí do národního finále, které 11. června 2019 pořádá Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice ve spolupráci se Svazem chemického průmyslu ČR a MŠMT. Všichni regionální i celostátní finalisté se díky podpoře mnoha firem a společností mohou těšit na velmi hodnotné ceny.

Více informací na

www.mladychemik.cz a www.mladychemikcr.cz

Poděkování partnerům

Soutěž se koná pod záštitou Svazu chemického průmyslu České republiky

Spoluvyhlašovatelem soutěže je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Regionální kolo SPŠCH Pardubice probíhá pod záštitou Ing. Bohumila Bernáška, člena Rady Pardubického kraje zodpovědného za školství

Generálními partnery jsou Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice, Synthesia, a.s., Lučební závody Draslovka a.s. Kolín, Pardubický kraj, EXPLOSIA, a.s., Paramo, a.s., AVX Czech Republic, s.r.o.

Hlavními partnery jsou Odborový svaz ECHO, ČEPRO, a.s.

Středními partnery jsou Cerea, a.s., Alfredo catering, LONZA BIOTEC s.r.o., Severochema, družstvo pro chemickou výrobu Liberec, Synthos Kralupy, a.s.

Partnery jsou AVEFLOR, a.s., Glenmark Pharmaceuticals, s.r.o., Lach-Ner, s.r.o., GeoEko, s. r. o., SHIMADZU Handelsgesellschaft mbH, VWR, s.r.o., Výzkumný ústav organických syntéz a.s., Radka spol. s.r.o. Pardubice, KAVALIERGLASS, a.s., AGROFERT, a.s., ABL&E – JASCO, ZO OS Echo Synthesia, Statutární město Pardubice, Východočeské divadlo Pardubice, IQLANDIA, o.p.s.

Marketingovým partnerem je Czech marketing s.r.o.

Mediálními partnery jsou CHEMAGAZÍN, s.r.o., Deník, Český rozhlas Pardubice, Radio Blaník, 5+2 dny, Učitelské noviny, Týdeník Pernštejn

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA