1/2021

Ve Španělsku připravují projekt na "elektrifikaci" nákladní dopravy pomocí vodíku

| autor: Martin Knápek| zdroj: oenergetice.cz0

800px-Bilbao_-_Torre_Iberdrola_17.jpg
zdroj: wikimedia.org

Španělská energetická společnost Iberdola ve středu oznámila svůj projekt Y Basque Green Hydrogen, jehož cílem je elektrifikace nákladní dopravy. V rámci projektu mají být vybudovány zařízení na výrobu vodíku ve Victorii, Bilbau a San Sebastianu. Pro výrobu vodíku má být použita elektrická energie z fotovoltaických elektráren za tímto účelem vybudovaných v jednotlivých lokalitách. Realizace projektu má vyjít na přibližně 37 milionů EUR.

Samotný projekt má podporu jak Baskické vlády, tak i vedení jednotlivých provincií Araba, Bizkaia a Gipuzkoa. Projekt, díky kterému vznikne přes 1700 pracovních míst, zároveň podporuje dalších celkem 16 společností. Projekt se zaměřuje na dekarbonizaci nákladní silniční dopravy a autobusů, vodík má být ale k dispozici i pro potřeby přístavů, letišť a pro místní chemický průmysl.

Realizace projektu, který je navržen jako modulární a rozšiřovatelný, spočívá v instalaci elektrolyzérů s výkonem 10 MW, schopných denně vyrobit až 4 tuny vodíku. V rámci projektu má dojít také k výstavbě fotovoltaických elektráren pro vlastní spotřebu. Ty mají spolu další s obnovitelnou elektřinou od Iberdoly zajistit, že celá spotřeba elektrické energie těmito elektrolyzéry bude pokryta obnovitelnými zdroji.

Nově prezentovaná iniciativa rovněž počítá se začleněním bateriových úložišť, která budou přebytečnou elektrickou energii z fotovoltaických elektráren ukládat pro pozdější využití v elektrolyzérech či dodávky do elektrické sítě.

„Tento vývoj přispěje k vytvoření mezisektorového projektu k vytvoření udržitelného průmyslového modelu založeném na udržitelném zeleném vodíku. Zároveň by měl snížit národní závislost na dovozu energií, neboť je postaven na obnovitelné energii vyráběné z místních zdrojů. Projekt by měl rovněž posílit synergii mezi logistickým, energetickým a průmyslovým sektorem,“ uvedl Millán García-Tola, globální ředitel pro vodík ve společnosti Iberdola.

Projekty na výrobu vodíku rostou po celém Španělsku

Y Basque Green Hydrogen je jedním ze 175 projektů, které Iberdola prezentovala v rámci programu EU Next generation, anebo jsou v programu již zahrnuty. Dohromady by tyto projekty mohly zmobilizovat investice ve výši 30 miliard EUR a zahrnout více než 350 společností. 53 z těchto projektů je spojeno s vodíkem. Jejich realizací by mohla roční výroba vodíku vzrůst o 60 000 tun.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo