2/2023

V rámci druhého ročníku Chemického fóra ÚK se diskutovalo o rozvoji chemie v kraji a budoucnosti chemického vzdělávání

| autor: Ústecký kraj0

V rámci druhého ročníku Chemického fóra ÚK se diskutovalo o rozvoji chemie v kraji a budoucnosti c

Tématem letošní konference byla „Chemie – lidé – budoucnost.“ V úvodu přítomné přivítal také hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

„Ústecký kraj je mimo energetiky a uhlí také významným krajem pro oblast chemie. Je jediným krajem z České republiky, který je členem Evropské sítě chemických regionů. Ústecký kraj se v rámci svých možností snaží podporovat chemické i technické vzdělávaní.

Například v loňském roce bylo modernizováno celkem 10 laboratoří chemie a pět odborných učeben chemie v našich středních školách za téměř 40 milionů korun,“ řekl hejtman Oldřich Bubeníček v úvodu konference.

Cílem fóra je nejen setkání pracovníků chemického průmyslu, státní správy i učitelů chemie a příbuzných oborů, ale i výměna informací a zkušeností. Odborný program byl rozdělen do tří bloků.

První blok se věnoval postavení chemického průmyslu v rámci České republiky, součástí druhého bloku byla panelová diskuze na téma Chemie a vzdělávání, kde pohovořili zástupci základní, střední i vysoké školy a zástupci firem Lovochemie,a.s, Unipetrol, a.s., Spolchemie, a.s., a Glencore Agriculture Czech s.r.o. Třetí blok se věnoval budoucím příležitostem chemie v regionu, významem plastů pro život a důležitosti jejich recyklace i inovacím v chemickém oboru.

V rámci konference zazněla často skloňovaná témata v oboru chemie, a to nedostatek technicky kvalifikovaných pracovníků a popularizace chemie nejen v rámci regionu, ale také celé ČR. O zatraktivnění oboru se snaží také soutěž Mladý chemik ČR pro žáky posledních ročníků základních škol.

Konkrétně v Ústeckém kraji je pořadatelem regionálního kola lovosická Střední odborná škola technická a zahradnická. K popularizaci chemie v kraji také významně přispívá Přírodovědecká fakulta univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Záštitu nad konferencí, pořádanou Ústeckým krajem, pro rok 2019 převzala ministryně průmyslu a obchodu ČR. Odborným garantem se stala OHK Most. Více o přednáškách a tématech z diskuze bude uvedeno ve speciálním vydání periodika TEMA, kterou vydává OHK Most v tištěné i elektronické formě.

V rámci Chemického fóra byl také prezentován mezinárodní projekt Chemmultimodal, který Ústecký kraj realizuje společně se Svazem chemického průmyslu ČR a dalšími partnery ze sedmi evropských zemí Německa, Itálie, Polska, Slovenska, Maďarska a Rakouska.

Projekt Chemmultimodal je zaměřen na problematiku kombinovaných přeprav nákladu, zejména chemických látek. Má za cíl přispět k růstu kombinovaných přeprav a přesunu dopravy ze silnic na k životnímu prostředí příznivější způsoby dopravy, např. lodní a železniční.

Ústecký kraj má již z podstaty k této problematice blízko. Sídlí v něm významné chemické závody, je protkán sítí železnic, silnic a řekou Labe, vedou přes něj tranzitní trasy celoevropského významu všech přepravních druhů. Více o projektu zde.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP