1/2024

V prvním pololetí se na recyklaci odevzdalo 778 tun baterií, je to o 13 procent méně než v předchozím roce

| zdroj: Ecobat0

Baterie_2
zdroj: Pixabay

V letošním prvním pololetí se v České republice podle statistik společnosti ECOBAT podařilo vytřídit a předat k recyklaci 777 919 kilogramů baterií. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je to o 13 % méně. Propad je patrný zejména ve sběru ve firemním sektoru a u škol. Naproti tomu zhruba o 10 % se zvýšilo množství baterií vybraných prostřednictvím sběrných míst v obchodech a na městských a obecních úřadech.

Na statistikách odevzdaných baterií je patrné, že i do třídění a recyklace se promítají koronavirová opatření. Logicky klesl sběr baterií ve školách, které byly od března uzavřené. Méně je také baterií z průmyslu. Řešili jsme i dočasné výpadky na straně zpracovatelů baterií – recyklačních kapacit. Naopak dobrou zprávou je, že lidé na třídění nezanevřeli a i v době koronakrize baterie dál poctivě odnáší na sběrná místa,“ říká Petr Kratochvíl, jednatel neziskové společnosti ECOBAT, která v České republice zajišťuje sběr a recyklaci baterií.

Plnění evropské kvóty v ohrožení

Tak jako další členské země Evropské unie je i Česká republika vázána přísnou kvótou, že minimálně 45 % baterií, které se dostanou do oběhu, musí být předáno k recyklaci. Od roku 2016, kdy byla tato norma zavedena, jsme ji vždy překročili. V letošním roce hrozí, že ji vzhledem k okolnostem poprvé nesplníme.

„Předpokládáme, že v druhé polovině roku by mohlo množství vybraných baterií růst, ale zda se ve sběru dostaneme na čísla minulých let, je zatím otevřenou otázkou. Pro nás je však především důležité pokračovat v investicích do bezpečnosti při sběru a skladování baterií. Zejména s nárůstem využívaní lithiových baterií a rozvojem e-mobility se toto téma dostává do centra pozornosti,“ dodává Petr Kratochvíl z ECOBATu.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP