Reklama

25. 1. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: redakce

V připomínkovém řízení je návrh zákona o hospodaření energií

Předložená novela legislativně upravuje zvyšování energetické účinnosti v ČR, podporu energetických úspor a snižování energetické náročnosti budov.

Na základě Plánu legislativních prací na rok 2016 předložilo Ministerstvo průmyslu a obchodu vládě návrh zákona, kterým se mění zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií.

Novela obsahuje následující zásadní změny:

1. Energetická náročnost budov a povinnost zpracovat průkaz energetické náročnosti

Jedním z důvodů pro předložení návrhu je plné transponování směrnice o energetické náročnosti budov. Konkrétně se jedná o výtku, že do českého právního řádu nebyla přenesena povinnost umístit certifikáty energetické náročnosti budov na viditelném místě u budov s celkovou užitnou plochou větší než 500m2, které často navštěvuje veřejnost, a mají zpracovaný certifikát podle čl. 12 odst. 1 směrnice.

Novela zákona ukládá povinnost umístit průkaz energetické náročnosti budov na dobře viditelném místě (i pro budovy jiné než užívané orgánem veřejné moci, které jsou často navštěvovány veřejností).

2. Energetické štítky a ekodesign

Dalším důvodem předložení návrhu zákona je projednávání Návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se stanoví rámec pro označování energetické účinnosti štítky a zrušuje směrnice 2010/30/EU. Směrnice 2010/30/EU je nyní transponována v § 8 a § 8a zákona.

Z důvodu souladu národního práva a práva EU je navrženo v § 8 a § 8a zrušení ustanovení, která budou po přijetí Nařízení přímo účinná. Ponecháno zůstane ustanovení § 8 odst. 1 z důvodu zachování odkazu na prováděcí právní předpis, který i nadále bude řešit požadavky na některé kategorie výrobků spojených se spotřebou energie.

3. Oblast energetického auditu

Zákonem č. 103/2015 Sb., , o hospodaření energií, a zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, vstoupila v platnost povinnost pro podnikatele, kteří nejsou malými nebo středními, zpracovávat každé 4 roky energetický ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372