1/2024

V Praze se uskutečnilo Česko-Korejské jaderné sympozium

| zdroj: KHNP0

KHNP_sympozium 2
zdroj: KHNP

V rámci již třetího setkání technologické výměny pořádaného tento týden v Praze Ústředním výzkumným institutem společnosti KHNP, která je jedním z účastníků tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Česku, se minulý týden uskutečnilo Česko-Korejské jaderné sympozium vědy a výzkumu. Účastnilo se jej asi čtyřicet expertů z Českých i Korejských firem, univerzit a výzkumných ústavů.

V průběhu sympozia vystoupila řada významných hostů, mezi kterými byli například zástupce vrchního ředitele Sekce energetiky a jaderných zdrojů MPO Tomáš Ehler, korejský velvyslanec Youngki Hong, rektor ČVUT Vojtěch Petráček nebo předseda Technologické agentury ČR Petr Konvalinka.

Na programu sympozia byla také prezentace malého modulárního reaktoru nové generace i-SMR, konceptu uhlíkově neutrálního města budoucnosti Smart Net-Zero City, zařízení pro suché skladování použitého jaderného paliva a dalších technologií společnosti KHNP.

Věříme, že navázáním kontaktů s českými jadernými odborníky a vzájemnou výměnou technologií se nám podaří dále posílit spolupráci mezi oběma zeměmi. Díky tomuto partnerství očekáváme také společný růst jaderné energetiky obou zemí,“ uvedl ředitel Ústředního výzkumného institutu KHNP Ho Cheol Shin.

Hlavním cílem sympozia bylo zhodnocení výsledků společného mezinárodního výzkumu v oblasti energetiky podporovaného ministerstvy průmyslu a obchodu obou zemí, který byl zahájen v lednu 2023 a potrvá do konce roku 2025. Na výzkumu se z české strany podílejí společnosti UJP a MABAVE spolu s ČVUT, z korejské strany pak společnost KHNP, univerzita Kepco International Nuclear Graduate School (KINGS) a Korejský ústav pro výzkum atomové energie (KAERI).

V rámci spolupráce již společnost KHNP mimo jiné pro ČVUT vyvinula simulátor svého reaktoru APR1000 určený pro školení expertů v ovládání této technologie. Právě reaktor APR1000, který již v minulém roce získal certifikaci EUR potvrzující splnění přísných evropských standardů, KHNP navrhuje pro výstavbu v Česku.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP