Reklama

29. 5. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Martina Jandusová

V podpoře oběhového hospodářství není Evropa jednotná

Nový výzkum ukazuje, které členské státy podporují návrhy zaměřené na posílení evropské odpadové politiky a které se staví proti.

Evropský úřad pro životní prostředí (EEB) se společně s Friends of the Earth Europe a Zero Waste Europe obrátil na každý z 27 členských států, aby zhodnotily svůj postoj k balíčku o oběhovém hospodářství.

Evropský parlament v březnu schválil návrhy zahrnující: vyšší cíle recyklace pevného komunálního odpadu, cíle pro přípravu opětovného využití tuhého komunálního odpadu a recyklace obalů, lepší oddělený sběr všech odpadních toků, včetně biologického odpadu, celoevropská pravidla odpovědnosti výrobce a cíle snižování tvorby odpadů do roku 2030.

Podle průzkumu je evropská odpadová reforma "vystavena útokům řady zemí". EEB soudí, že pokud v průběhu jednání převládne regresivní postoj, plány na urychlení přechodu k oběhovému hospodářství se v nadcházejících letech pravděpodobně oddálí.

Nevládní organizace prohlásily, že z dosavadního společného postoje Rady unikly nedávno informace ukazující, že "zaostávající" země mají úspěch a to navzdory "vyšším individuálním ambicím" některých členských států v oblastech, kam patří i recyklační cíle, rozšířená odpovědnost výrobců a oddělený sběr bioodpadu.

"Problém s transparentností"

Dánsko a Finsko patří k zemím, které se postavili proti většině návrhů. Dalšími zeměmi kategoricky odmítajícími vyšší ambice jsou Maďarsko, Litva a Lotyšsko.

Česká republika spolu s Itálií, Švédskem, Portugalskem, Lucemburskem a Slovenskem pravděpodobně nakonec podpoří zvýšení recyklačního cíle na 65 %. Ovšem dle průzkumu je očekáváno, že se postaví proti plánům na povinné dosažení 10% podílu recyklace obalů či stanovení cíle pro předcházení vzniku ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372