1/2024

V Německu proběhla další aukce pro solární a větrné elektrárny, soutěžené ceny stále neklesají

| autor: oEnergetice.cz - Eduard Majling0

V Německu proběhla další aukce pro solární a větrné elektrárny, soutěžené ceny stále neklesají

Po loňském roce, kdy se klesající trend z roku 2017 otočil, se vysoutěžené ceny nepodařilo snížit ani v prvním letošním kole.

V aukci na výstavbu větrných elektráren se v prvním kole letošního roku mohli zájemci o výstavbu větrných elektráren ucházet o celkem 700 MW výkonu, maximální nabízenou cenu německý síťový regulátor stanovil na 62 EUR/MWh.

Do aukce bylo nakonec přihlášeno pouze 72 projektů o celkovém výkonu 499 MW, tedy zhruba 70 % z vypsaného výkonu. Podporu nakonec obdrželo 67 projektů o výkonu 476 MW, z nichž 11 byly komunitní projekty.

Nejvíce větrných elektráren by mělo vyrůst ve spolkových zemích Dolní Sasko a Braniborsko, tedy na severu země, kde již nyní stojí většina větrných elektráren.

„Opětovné nenaplnění 30 % objemu aukce sledujeme s obavami. Ve spolupráci s průmyslem a odpovědnými orgány musí být nalezeno řešení situace týkající se schvalování projektů,“ komentoval nedostatek projektů přihlášených do aukce Jochen Homann, prezident německého síťového regulátora.

Nedostatek projektů se opět podepsal na výši vysoutěžených cen

Podle dat německého regulátora se nabízené ceny pohybovaly v rozsahu od 52,4 do 62 EUR/MWh, jejich vážený průměr dosáhl 61,1 EUR/MWh, tedy téměř maximální možné ceny 62 EUR/MWh, se kterou se projekty do aukce mohly přihlásit.

Oproti poslednímu kolu z loňského roku, kdy vážený průměr vysoutěžených cen dosáhl 62,6 EUR/MWh, se tak jedná pouze o mírný pokles, který byl způsoben především snížením cenového stropu.

Ceny v případě solárních elektráren rostou i navzdory vysoké konkurenci

V tendru na výstavbu solárních elektráren regulátor nabídl celkem 175 MW výkonu. Do aukce developeři přihlásili 80 projektů o celkovém výkonu 465 MW, tedy více než 2,5násobek soutěženého objemu.

V aukci nakonec uspělo 24 elektráren o výkonu 178 MW, 21 z nich by mělo vyrůst na zemědělské půdě v Bavorsku. Podle regulátora tak bylo již v prvním kole vyčerpáno 70 % ročního limitu pro výstavbu solárních elektráren na zemědělské půdě v Bavorsku.

„Vysoká míra nabídek na zemědělské půdě v Bavorsku svědčí o nerovné konkurenceschopnosti oblastí pro výstavbu solárních elektráren,“ dodává Jochen Homann.

Vysoutěžené ceny se v případě solárních elektráren pohybovaly od 41,1 do 51,8 EUR/MWh, jejich vážený průměr dosáhl 48 EUR/MWh. Ve srovnání s posledním kolem samostatných aukcí, kdy cena dosáhla v průměru 46,9 EUR/MWh, se tak jedná o mírný nárůst.

Oproti poslední společné aukci pro solární a větrné elektrárny, kterou solární elektrárny zcela ovládly s cenou 52,7 EUR/MWh, jde o zhruba 10% pokles, nicméně poměr přihlášených projektů vůči celkovému soutěženému objemu byl ve společné aukci výrazně nižší.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP