Reklama

22. 6. 2016  |  Zpravodajství  |  Autor: redakce

V Lucemburku jednali ministři životního prostředí EU o emisích, odpadech a boji proti nezákonnému obchodu s ohroženými druhy

Ministři diskutovali o revizi systému obchodování s emisními povolenkami, o národních emisních stropech nebo o ratifikaci klimatické dohody z Paříže.

Českou republiku na jednáních zastupoval náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž, který uvedl, že reforma EU ETS (systém obchodování s emisemi) je stěžejní a nezbytná součást opatření, která by měla vést k úspěšnému naplnění evropských klimaticko-energetických cílů do roku 2030.

Systém obchodování s emisními povolenkami je bezpochyby vhodným a pro další oblasti světa vzorovým nástrojem pro snižování emisí nákladově efektivním způsobem. Jeho parametry se však musí správně nastavit s ohledem na reálný vývoj v Evropě i ve světě a s ohledem na existující a připravované politiky jednotlivých členských zemí a na úrovni EU, což vyžaduje účinnou součinnost politické, expertní i průmyslové sféry,“ uvedl k tématu náměstek ministra Vladislav Smrž.

Dále se zmínil, že v pozicích členů EU můžeme nalézt mnoho společných názorů třeba na ochranu odvětví před přesunem výroby mimo EU či transparentnost při poskytování finanční podpory na realizaci nízkouhlíkových investic a zavádění inovací.

Za důležité považuje náměstek Smrž také nastavení politiky v oblasti obnovitelných zdrojů energie, energetické účinnosti, sektorů mimo EU ETS či LULUCF (využívání krajiny, změny ve využívání krajiny a lesnictví ). Legislativa EU bude v této oblasti hrát klíčovou roli při naplňování cílů klimatické dohody z Paříže. Ta je připravena k podpisu a ratifikaci do 21. dubna 2017. Pokud bude ratifikována minimálně 55 státy reprezentujícími nejméně 55 % světových emisí skleníkových plynů, nabude platnosti. Pařížskou dohodu podepsal 22. dubna 2016 v New Yorku ministr Richard ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372