1/2024

V boji proti změně klimatu pomůže zadržování vody

| autor: Lenka Zemanová, Nadace Partnerství/ Adapterra Awards0

V boji proti změně klimatu pomůže zadržování vody

Jedním z největších problémů Česka je sucho a vymírání živočišných druhů, zejména ptáků a hmyzu. Soutěž Adapterra Awards se zaměřuje na projekty, které reagují na současné problémy změn klimatu. Ve volné krajině se o přízeň lidí uchází celkem čtyři zajímavé realizace z celé republiky.

Prvním finálovým projektem je soustava mokřadů a tůní Biocentrum Ostrůvek v Kobylí na Břeclavsku. Kromě zpomalení odtoku vody a zlepšení mikroklimatu nabídlo i ideální podmínky pro hnízdění mokřadních ptáků a růst rostlin. Lokalita tak neslouží jen pro rekreaci místních obyvatel, ale má díky vybudované pozorovatelně také naučný efekt. Ten by měla podpořit i plánovaná naučná stezka pro místní školy a školky.

Kozmické ptačí louky

Vzácné druhy rostlin a živočichů mohou lidé spatřit i na ptačích loukách v Kozmicích u Hlučína, které se také ucházejí o vítězství v soutěži. Tamní mokřady dokáží zadržet obrovské množství vody a napomáhají tak ke zlepšení mikroklimatu a stabilizaci teplotního režimu krajiny. O přízeň veřejnosti se v hlasování uchází i Ptačí park Josefovské louky tvořený mnoha malými i velkými tůněmi a zavlažovacími kanály.

Josefovské ptačí louky

V lokalitě Zálúčí u Blatničky se pak rozhodli pro obnovu drobných políček, které byly v době kolektivizace zceleny do velkých ploch. Ty ale hůř odolávají erozi a větrům. Vytvořením biokoridorů se daří udržet v krajině vodu a zlepšit mikroklima.

Blatnička

O tom, který z projektů v soutěži Adapterra Awards nakonec zvítězí, mohou lidé rozhodovat ve veřejném hlasování až do 25. září. Na webových stránkách projektu www.adapterraawards.cz/Hlasovani je možné najít medailonky všech finálových projektů, vybrat si mezi nimi dva favority a těm udělit hlas. Vítěz veřejného hlasování bude vyhlášen 4. listopadu v Praze. Ze soutěže vzejde na podzim inovativní databáze Adapterra.

Foto: Úvodní foto Biocentrum Ostrůvek v Kobylí na Břeclavsku

Autor fotografií - Vojtěch Herout

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP