Studie EN

USA využijí všechny dostupné prostředky k zastavení dostavby plynovodu Nord Stream 2

| autor: David Vobořil| zdroj: oenergetice.cz0

Nordstream_route.jpg
zdroj: Nord Stream

Americká vláda zvyšuje tlak na německou vládu, aby zastavila výstavbu plynovodu Nord Stream 2. Bidenova administrativa k tomu dle mluvčího amerického velvyslanectví v Berlíně využije všech dostupných prostředků, uvádí Tagesspiegel.

Americký prezident Joe Biden nehodlá v otázce projektu plynovodu Nord Stream 2 přistoupit na kompromis a je "odhodlán využít všech dostupných prostředků, aby zabránil jeho dokončení", uvedl mluvčí amerického velvyslanectví v Berlíně Joseph Giordono-Scholz.

"Budeme i nadále registrovat všechny organizace, které se mohou podílet na jakékoli sankcionované činnosti, a dali jsme jasně najevo, že každá společnost riskuje, že bude potrestána za účast na projektu Nord Stream 2," zopakoval Giordono-Scholz hrozbu USA, že potrestají společnosti zapojené do projektu.

Zastánci plynovodu tvrdí, že je klíčový pro bezpečnost dodávek plynu do Evropy, zatímco odpůrci chtějí Nord Stream 2 zastavit z ekologických, geopolitických a bezpečnostních důvodů. Němečtí představitelé zkoumají, zda by USA mohly uklidnit ústupky v obchodních otázkách nebo nabídka německých investic do obnovitelných zdrojů energie v EU a na Ukrajině.

Mezi možné nabídky Německa patří masivní investice do rozšíření vodíkových technologií na Ukrajině. Takový krok by usnadnil přechod na nefosilní energetické zdroje v zemi, která v současnosti získává příjmy z přepravy ruského plynu. Ukrajinská vláda prohlásila rozvoj obnovitelných zdrojů energie za hlavní cíl země.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas obvinil USA z dvojích standardů. "Jsou země, které nás žádají, abychom zastavili stavební práce, ačkoli samy současně zvyšují přepravu těžké ropy nebo dovoz z Ruska," řekl Maas během únorové parlamentní debaty.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy