Reklama

16. 6. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Martina Jandusová

USA odstupuje od Pařížské dohody, jak na to reaguje Evropa?

Oznámení amerického prezidenta Trumpa o odstupu od klimatické dohody čelí kritice europoslanců. Evropa ovšem podle poslanců EP svým závazkům dostojí a bude pokračovat s vlastní legislativou v oblasti klimatu.

Spojené státy se zavázaly k nepřiměřeným redukcím emisí, což klade vysoké nároky na americké firmy. Pařížská dohoda je hrozbou pro americkou ekonomiku a suverenitu. Vytlačuje také pracovní místa z Ameriky do jiných zemí. Těmito argumenty podpořil Donald Trump na začátku června rozhodnutí o odstupu USA od Pařížské klimatické dohody z roku 2015.


V návaznosti na rozpravu o ohlášeném odstoupení USA europoslanci ve středu podpořili plány na nové povinné snižování emisí skleníkových plynů:

  • národní cíle jako součást celoevropského cíle snížení emisí CO2 o 30% do roku 2030
  • opatření na podporu vlád, aby začaly jednat co nejdříve
  • splnění širšího závazku EU 2030 snížit emise o 40%

„Dnešní hlasování dává zcela jasný signál Donaldu Trumpovi: Evropa plní své závazky vyplývající z Pařížské dohody a využívá možnosti zeleného růstu s vámi nebo bez vás. Skoro všechny politické skupiny podpořily silný a ambiciózní zákon o ochraně klimatu," uvedl Gerben-Jan Gerbrandy (ALDE, Nizozemsko).

Evropa nebude podle předsedy Junckera znovu projednávat Pařížskou dohodu. Europoslanci se v naprosté většině vyjádřili ve prospěch pokračování a naplnění dohody UNFCCC z roku 2015.

„Změna klimatu je jednou z nejnaléhavějších globálních výzev, kterým dnes čelíme,“ prohlásil předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani. Dle něj udělala Amerika ve svém rozhodnutí chybu, neboť řešením změny klimatu jsou vytvářeny nové příležitosti pro občany i průmysl. ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372