1/2023

UCEEB přispívá k lepšímu využití druhotných surovin ve stavebnictví

| zdroj: Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Praze0

UCEEB přispívá k lepšímu využití druhotných surovin ve stavebnictví

Materiály pocházející především z demolic představují zhruba 60 % produkce všech odpadů v České republice. Nejčastěji se jedná o zeminu, kovy, kámen, beton, asfalty a cihly.

Ke kvalitě recyklovaných materiálů je však u nás stále zakořeněna silná nedůvěra, proto se v tuzemském stavebnictví, kromě kovů a asfaltů, které se recyklují, obvykle uplatňují pouze jako podřadné zásypy inženýrských sítí. Změnit to pomáhá Katalog výrobků a materiálů s obsahem druhotných surovin pro použití ve stavebnictví, jenž zpracovalo ČVUT UCEEB pro Českou agenturu pro standardizaci.

Katalog poskytuje informace pro projektanty a architekty, kterým přehlednou formou ukazuje, jakým způsobem a za jakých podmínek je možné využívat výrobky s obsahem druhotných surovin ve stavebnictví.

Zástupcům státní správy ukazuje příklady dobré praxe tak, aby mohli požadavky na selektivní demolici a využití recyklovaných výrobků více zohledňovat ve státních zakázkách a zpracovatelům stavebních odpadů a stavebním firmám pomáhá se stanovením postupů a určením požadavků na nové výrobky využívající recyklovanou složku.

Rozhovor s Terezou Pavlů a Janem Peštou z ČVUT UCEEB o problematice recyklace výrobků a materiálů s obsahem druhotných surovin si můžete přečíst na TZB-info.cz.

ilustrační foto/UCEEB

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS