1/2024

UCEEB: Pracujeme na úspornějším otopném systému pro kancelářské budovy

| autor: UCEEB ČVUT v Praze0

UCEEB: Pracujeme na úspornějším otopném systému pro kancelářské budovy

Jednotrubkové otopné soustavy se v dnešní době nacházejí na samotném okraji zájmu českých projektantů, kteří dávají přednost dvoutrubkovým soustavám, jak je známe z většiny tuzemských domů. 

IQ Pump tým pracuje pod vedením Jiřího Dostála na čerpadlovém jednotrubkovém otopném systému vhodném pro kancelářské objekty a tepelné výměníky pro vzduchotechniku či konvektory. V jednotrubkovém uspořádání je ke každému otopnému tělesu přidružena jedna dvojitá T-odbočka a mikročerpadlo, jež usměrňuje tok teplé vody přesně podle aktuální potřeby v dané místnosti. Tyto systémy jsou populární v Severní Americe, zatímco v České republice se navzdory své úspornosti téměř nepoužívají.

Konkrétním vědeckým přínosem je využití metod statistického odhadu k získání hodnoty průtoku přes mikročerpadlo. Díky tomu není pro stanovení hodnot tepelného toku výměníku či jeho vzdálenou tepelnou diagnostiku potřeba průtokoměr. Hodnota tepelného toku poté slouží k diagnostice tepelného výměníku, měření spotřeby tepla a v neposlední řadě také k vytvoření matematického modelu chování budovy.

S tímto modelem pak lze použít optimální prediktivní řízení a tím ušetřit až 20 % energie vynaložené na vytápění při zachování stejného tepelného komfortu v místnostech. Pro tuto technologii je UCEEB vlastníkem českého patentu a v řízení jsou zahraniční přihlášky.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA