2/2023

Teplárna Náchod má transformaci už za sebou

| autor: Martina Jandusova| zdroj: TEPKY NEWS 1/20210

plyn_2.jpg
zdroj: Teplárna Náchod

Ceny emisních povolenek tlačí na to, aby se rychle ustupovalo od využívání uhlí pro vytápění. Zároveň se zvyšuje tlak na efektivitu hospodaření tepláren v České republice, kterým nezbývá nic jiného, než aby se pomalu a jistě připravily na změnu palivové základny. Ministerstvo průmyslu a obchodu počítá s tím, že transformace teplárenství potrvá až do roku 2030. V Náchodě ale projekt modernizace vytápění dokončily už v loňském roce a od uhelné technologie přešli k využívání zemního plynu.

Před tím, než teplárna ve městě Náchod prošla rozsáhlou modernizací vytápění, ročně se zde spálilo 900 vagonů uhlí. Spalování uhlí představovalo vysokou emisní zátěž, velkou prašnost a nezanedbatelný byl i hluk. V letech 2017 až 2020 došlo k modernizaci teplárny, v rámci které byl byl uveden do provozu nový plynový kotel a dvě kogenerační jednotky s roční výrobou tepla v objemu 270 tis. GJ a s roční plánovanou výrobou elektřiny na úrovni 6 000 MWh.

Transformace stála přes čtvrt miliardy Kč a trvala tři roky. Projekt byl spojen jak s přechodem z uhlí na plyn, tak s racionalizací zaměstnanců teplárny,“ uvádí Jiří Šimek, jednatel společnosti innogy Energo. Do modernizace provozu investoval společný podnik innogy Energetika Plhov-Náchod. V něm drží většinový podíl 93 % společnost innogy Energo a zbylých 7 % město Náchod. Vyjednat podobu transformace ale nebylo vůbec snadné.

Jednání probíhala na více frontách. Nejtěžší se paradoxně odehrávala interně, rozhodnutí o plynu předcházelo více variant, včetně biomasy. Složitá, ale konstruktivní jednání byla i s krajským úřadem, na druhé straně město Náchod nám vycházelo vstříc. Složitá jednání ale probíhala i s dodavateli jak před finálním výběrem, tak následně s vybranými dodavateli,“ vysvětluje Jiří Šimek.

Pro Město Náchod dopadla transformace jednoznačně příznivě. Podíl ve společném podniku mu každoročně přináší zisk z vyplácených dividend. Zároveň má Náchod rozhodovací podíl na řízení společnosti, takže může ovlivňovat výši ceny tepla pro domácnosti. Stávající odhady ukazují, že díky modernizovanému provozu teplárny by každé odběrné místo ve městě mělo ročně ušetřit zhruba tisíc korun.

Dnes to již nevypadá, ale celý projekt byl velmi náročný právě po personální stránce. Mnoho kolegů řešilo problémy nad standardní rozsah svých běžných činností a spoustu výzev jsme prostě řešili poprvé v profesním životě. To že jsme to zvládli je pro mě důkazem, že správné řešení si získalo srdce lidí a že to nebyl jen tak nějaký úkol.

Samozřejmě to bylo po finanční stránce náročné, a stále musíme hlídat opatření, aby se celý projekt nakonec vrátil. Jedna ze zásadních změn podmínek po realizaci byl a je nárůst cen povolenek EU ETS. Ale s uhelnou technologií bychom dnes už byly zcela nekonkurenceschopní. Již bylo zmíněno, že celý projekt se podařil jen díky lidem a jejich kvalitní práci,“ dodává Jiří Šimek.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP