1/2021

SP ČR: Skokové změny emisních cílů pro auta nakonec zaplatí občané

| autor: Svaz průmyslu a dopravy ČR0

SP ČR: Skokové změny emisních cílů pro auta nakonec zaplatí občané

Pro Svaz průmyslu a dopravy ČR je nepřijatelné, že členské státy chtějí snižovat emise osobních automobilů rychleji, navrhuje Evropská komise. Paradoxně Evropská komise se ukázala svým návrhem jako nejvíce vstřícná k automobilovému průmyslu.

„Radou schválený návrh emisních limitů pro osobní automobily zůstává i nadále velice ambiciózní a přesahuje velmi výrazně to, co po zvážení všech možností navrhovala jak sama Evropská komise, tak i český automobilový průmysl, potažmo země V4 a Německo. 

Přesto oceňujeme intenzivní snahu českého premiéra, ministerstev životního prostředí, průmyslu a obchodu, velvyslance při EU i europoslanců za ČR, přesvědčit Brusel o nutnosti přijmout realizovatelná řešení,“ komentuje výsledky jednání Zdeněk Petzl, výkonný ředitel asociace automobilového průmyslu AutoSAP, která je členem Svazu průmyslu a dopravy.

autosap_-_emisní_cíle.jpg

Nyní začnou jednat zástupci Parlamentu, Komise a Rady v takzvaném trialogu o konečné kompromisní podobě tohoto nařízení. Nejambicióznější ve svých požadavcích jsou poslanci Evropského parlamentu. Ti chtějí snížit emise o 20 procent v roce 2025 a o 40 procent do roku 2030 ve srovnání s cíli pro rok 2021. 

Tyto cíle by znamenaly, že by se evropští výrobci měli dostat s průměrnými emisemi napříč jejich flotilou na úroveň zhruba 55 gramů CO2 na kilometr, což odpovídá spotřebě 2,5 litru nafty nebo benzínu na 100 kilometrů.

„AutoSAP bude nadále hovořit jak s finálními výrobci, tak s dodavateli a zkoumat hlouběji možné dopady. To, že skokové změny emisních limitů v takto rychlém sledu zaplatí přímo v ceně výrobku nebo nepřímo v daních občan, aniž by se mu zvýšila užitná hodnota vozů, je zřejmé. 

Přesto se český autoprůmysl hlásí k nízkoemisní mobilitě, udělá vše pro to, aby pro nástup elektromobilů byly vytvořeny co nejlepší podmínky. Nadále také bude přesvědčovat vládu, že je nutné naplnit všechny body Memoranda o budoucnosti automobilového průmyslu, včetně finančních pobídek pro občany tak, aby byly nákupy elektromobilů pro ně atraktivní,“ dodává Petzl.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
E-salon
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace