2/2023

SP ČR: Skokové změny emisních cílů pro auta nakonec zaplatí občané

| autor: Svaz průmyslu a dopravy ČR0

SP ČR: Skokové změny emisních cílů pro auta nakonec zaplatí občané

Pro Svaz průmyslu a dopravy ČR je nepřijatelné, že členské státy chtějí snižovat emise osobních automobilů rychleji, navrhuje Evropská komise. Paradoxně Evropská komise se ukázala svým návrhem jako nejvíce vstřícná k automobilovému průmyslu.

„Radou schválený návrh emisních limitů pro osobní automobily zůstává i nadále velice ambiciózní a přesahuje velmi výrazně to, co po zvážení všech možností navrhovala jak sama Evropská komise, tak i český automobilový průmysl, potažmo země V4 a Německo. 

Přesto oceňujeme intenzivní snahu českého premiéra, ministerstev životního prostředí, průmyslu a obchodu, velvyslance při EU i europoslanců za ČR, přesvědčit Brusel o nutnosti přijmout realizovatelná řešení,“ komentuje výsledky jednání Zdeněk Petzl, výkonný ředitel asociace automobilového průmyslu AutoSAP, která je členem Svazu průmyslu a dopravy.

autosap_-_emisní_cíle.jpg

Nyní začnou jednat zástupci Parlamentu, Komise a Rady v takzvaném trialogu o konečné kompromisní podobě tohoto nařízení. Nejambicióznější ve svých požadavcích jsou poslanci Evropského parlamentu. Ti chtějí snížit emise o 20 procent v roce 2025 a o 40 procent do roku 2030 ve srovnání s cíli pro rok 2021. 

Tyto cíle by znamenaly, že by se evropští výrobci měli dostat s průměrnými emisemi napříč jejich flotilou na úroveň zhruba 55 gramů CO2 na kilometr, což odpovídá spotřebě 2,5 litru nafty nebo benzínu na 100 kilometrů.

„AutoSAP bude nadále hovořit jak s finálními výrobci, tak s dodavateli a zkoumat hlouběji možné dopady. To, že skokové změny emisních limitů v takto rychlém sledu zaplatí přímo v ceně výrobku nebo nepřímo v daních občan, aniž by se mu zvýšila užitná hodnota vozů, je zřejmé. 

Přesto se český autoprůmysl hlásí k nízkoemisní mobilitě, udělá vše pro to, aby pro nástup elektromobilů byly vytvořeny co nejlepší podmínky. Nadále také bude přesvědčovat vládu, že je nutné naplnit všechny body Memoranda o budoucnosti automobilového průmyslu, včetně finančních pobídek pro občany tak, aby byly nákupy elektromobilů pro ně atraktivní,“ dodává Petzl.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP