2/2023

Soumrak rozvoje OZE? Část II.

| autor: Michael Shellenberger, překlad: Martina Jandusová| zdroj: forbes.com0

Větrné elektrárny_2
zdroj: Pixabay

Biomasa a etanol už nejsou považovány za zelené. Dočkáme se toho samého i u dalších OZE?

Energie pro zemědělství

Zastánci sluneční a větrné energie tvrdí, že jejich technologie se zásadně liší od těch, které spalují biomasu. Do jisté míry mají pravdu. Nejlepší dostupná věda dnes ukazuje, že solární farmy produkují jednu desetinu emisí uhlíku stejně jako elektrárny na biomasu.

Na místě, kde se pěstuje biomasa a biopaliva, se v továrnách vyrábí solární panely a větrné turbíny. Tam, kde biomasa a biopaliva produkují teplo, které pohání motory a otáčí turbíny, solární panely přeměňují sluneční světlo na elektrony a vítr otáčí lopatky, které generují elektřinu.

Jenomže tyto argumenty jsou až podezřele podobné argumentům zastánců etanolu a biomasy, kterých se drželi po celá desetiletí. Tvrdili, že jejich technologie jsou dobré pro životní prostředí, protože emise, které vyprodukují při spalování, jsou reabsorbovány rozsáhlými plantážemi z kukuřice, palmy a lesa.

Výrobci biomasy a biopaliv již dlouho tvrdí, že jejich produkty jsou špičkové technologie vyžadující, aby se v továrnách zpracovávalo dřevo na pelety a kukuřice se destilovala na ethanol.

Část problému spočívá v tom, že přeměnou travnatých plání a lesů ve farmy se uvolňuje obrovské množství uhlíku zadrženého v rostlinné hmotě a půdě. Množství půdy pro zemědělství je omezené, takže expanze biopaliv a biomasy znamená, že větší množství půdy se přeměňuje na půdu zemědělskou.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP