Reklama

31. 8. 2019  |  Publicistika  |  Autor: Martin Rojko / energie-portal.sk

Solární panely budou energii i uskladňovat

Nová technologie, spojující dosud dva samostatné systémy, má přinést až o polovinu nižší náklady. 

Přeměňování sluneční energie na elektřinu existuje již několik desítek let a vývoj technologie solárních panelů postupně kráčí vpřed. Největší slabinou tohoto druhu alternativní energie však stále zůstává její nestabilita, tedy závislost výkonu na povětrnostních podmínkách v daném čase. Tento nedostatek se snaží řešit zásobníky skladování energie.

Solární energie a skladování odděleny

Zásobníky elektřiny jsou v současnosti poměrně velkorozměrné a drahé řešení skladování energie. Představují samostatný systém, propojený s jiným samostatným systémem - solárními panely. Přenosem elektřiny do zásobníku se však ztrácí část energie a zmenšuje se účinnost. Perspektivní řešení proto představuje spojení výroby a skladování energie v jednom zařízení. Právě takový produkt vyvíjejí vědci na Texaské univerzitě v americkém Austinu.

Skladování součástí systému

Akademici z Cockrell School of Engineering přišli se způsobem, jak sloučit solární fotovoltaický systém a systém uskladnění energie do jediného zařízení. Klíčem je modulární, multifunkční měnič proudu středně velkého napětí. Měnič M4 přeměňuje přímý proud ze solárních panelů na střídavý a tím odstraňuje potřebu velkého a drahého nízkofrekvenčního transformátoru. Podle vědců jsou náklady menší až o 50 procent.

Klíčem měnič proudu

Vedoucí týmu vědců z univerzity profesor Alex Huang se domnívá, že nižší náklady jsou pouze jedním z přínosů měniče M4. Naše řešení uskladňování solární energie nejen snižuje kapitálové výdaje, ale zároveň snižuje provozní náklady díky multifunkčním ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372