Reklama

19. 3. 2017  |  Publicistika  |  Autor: Pavel Mohrmann

Sloupek: Lesy ČR - vykuk s novým a výhodným podnikatelským plánem?

Občas musím kroutit hlavou nad tím, co vše je možné svalit na producenty škodlivin. Kauza, které jsme se věnovali již loni v listopadu v článku Lesy ČR, s.p. chtějí nahrazovat škody z činnosti VaK, jak vidno roste a pro výše jmenovanou firmu se stává nezanedbatelným příjmovým tokem do rozpočtu.

Lesy ČR svůj nový byznys založily na podávání žalob proti elektrárnám, teplárnám, společnostem vodovodů a kanalizací a dalším, které musí platit za to, že jejich činnost způsobuje Lesům ČR značné škody.

%pst%

Při výrobě energií tepelné i elektrické vznikají záporné externality. Při čištění a čerpání vod zřejmě také. Ale není to záležitostí posledních dvou let. Tak to chodí již od chvíle, kdy lidstvo začalo po průmyslové revoluci využívat přírodních zdrojů masivně.

Paradoxem je, že si Lesy ČR vzpomněli až nedávno, v době, kdy se lidstvo opravdu snaží zavést trvale udržitelný rozvoj, kdy emise klesly na desetinu toho, co šlo do vzduchu ještě před 20 lety.

Zavání to spíše vyčůraností a vidinou celkem bez problému získaných peněz. Ověřit, zda zdroj škodlivin je právě ten, který obdrží fakturu na náhradu škod, přeci není jednoduché. Energetika asi není v pozici nedotknutelného populárního zpěváka a chce být k životnímu prostředí šetrná, proto je obrana proti Lesům ČR vlažnější než by asi měla.

Pokud Lesy ČR svou taktiku vybrousí do detailu, začnou faktury na náhradu škod chodit kde komu. Drtivá většina oborů prostě produkuje záporné externality a nemálo z nich negativně působí na životní prostředí.

Je tedy třeba k problému velmi citlivě přistoupit a v první řadě dohlédnout na to, aby společnost Lesy ČR nevymýšlela hausnumera, která se budou opírat o tendenční znalecké posudky a aby peníze získané na náhradu škod nasměrovaly opravdu na náhrady škod. Tedy na obnovu zničeného porostu.

© Průmyslová ekologie, s.r o. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372