2/2023

Sloupek: Lesy ČR - vykuk s novým a výhodným podnikatelským plánem?

| autor: Pavel Mohrmann0

Sloupek: Lesy ČR - vykuk s novým a výhodným podnikatelským plánem?

Lesy ČR svůj nový byznys založily na podávání žalob proti elektrárnám, teplárnám, společnostem vodovodů a kanalizací a dalším, které musí platit za to, že jejich činnost způsobuje Lesům ČR značné škody.

%pst%

Při výrobě energií tepelné i elektrické vznikají záporné externality. Při čištění a čerpání vod zřejmě také. Ale není to záležitostí posledních dvou let. Tak to chodí již od chvíle, kdy lidstvo začalo po průmyslové revoluci využívat přírodních zdrojů masivně.

Paradoxem je, že si Lesy ČR vzpomněli až nedávno, v době, kdy se lidstvo opravdu snaží zavést trvale udržitelný rozvoj, kdy emise klesly na desetinu toho, co šlo do vzduchu ještě před 20 lety.

Zavání to spíše vyčůraností a vidinou celkem bez problému získaných peněz. Ověřit, zda zdroj škodlivin je právě ten, který obdrží fakturu na náhradu škod, přeci není jednoduché. Energetika asi není v pozici nedotknutelného populárního zpěváka a chce být k životnímu prostředí šetrná, proto je obrana proti Lesům ČR vlažnější než by asi měla.

Pokud Lesy ČR svou taktiku vybrousí do detailu, začnou faktury na náhradu škod chodit kde komu. Drtivá většina oborů prostě produkuje záporné externality a nemálo z nich negativně působí na životní prostředí.

Je tedy třeba k problému velmi citlivě přistoupit a v první řadě dohlédnout na to, aby společnost Lesy ČR nevymýšlela hausnumera, která se budou opírat o tendenční znalecké posudky a aby peníze získané na náhradu škod nasměrovaly opravdu na náhrady škod. Tedy na obnovu zničeného porostu.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP