1/2024

Sloupek: Ještě že zatím nejsou zavřené skládky

| autor: Pavel Mohrmann0

Sloupek: Ještě že zatím nejsou zavřené skládky

Nový zákon o odpadech bude platit, ale nikdo neví kdy. Mnou si ruce města a obce, nebo spíše vedení organizace, která municipality združují. Mnou si ruce zelení, kteří podporují skládkování tím, že nechtějí spalovny a především si mnou ruce skládkaři.

Jenže zákon nezákon, v prosinci vyplula na světlo světa novela vyhlášky 294 a skládkařům z ní naskákala husí kůže a vstaly vlasy na čele. Ještě pár podobných akcí, které nepotřebují k platnosti klasický legislativní proces a skládkařské firmy si budou nadávat, že ten zákon raději nepustily dál.

Právě ze skládek zní hlas, že novelou dva devět čtyřky se zastavila výstavba mnoha recyklačních zařízení a tím utrpí snaha o dosahování recyklačních cílů. Čísla o výši recyklace ale již nejsou malá. 

%pst%

I přes to, že na území ČR žádné recyklační (až na pár zařízení zapracovávající průmyslový odpad do opravdového recyklátu - tedy suroviny připravené k opětovnému materiálovému využití) nejsou.

Tato papírová recyklace, kterou chtějí realizovat skládkařské firmy, zelení a jiní papíroví ekologové, je celoevropskou záležitostí. Takto lze recyklovat veškerou produkci odpadu. Ono se totiž velmi dobře podařilo najít ten správný okamžik, kdy se komunální odpad 20 03 .. nějak změní na 19 12 .., což už je využití. Ale kam ten recyklovaný odpad budeme ukládat?

Máme omezenou kapacitu na energetické využití, můžeme drtek komunálu přidat k tomu homogennímu, dobře materiálově využitelnému průmyslovému odpadu a vyrobit něco TAPu pro cementáře. 

A zbytek? Čína snad ještě chvíli něco pobere, ostatní státy možná ve svých kotlích také trochu ztopí no a zaplať Pán Bůh, že ještě nejsou zavřené skládky.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA