1/2024

Siemens zprovoznil první elektrotermální úložiště energie, pojme 130 MWh

| autor: oEnergetice.cz - Jiří Salavec0

Siemens zprovoznil první elektrotermální úložiště energie, pojme 130 MWh

Akumulace probíhá elektrickým ohřevem tisíce tun lávových kamenů až na teplotu 750 °C. Cílem společnosti je navýšit skladovací schopnost systému až na jednotky GWh s elektrickým výkonem v řádu stovek MW.

Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) v polovině června v Německém Hamburku spustila jako první na světě elektrotermální systém akumulace energie (electric thermal energy storage system – ETES). 

Zařízení obsahuje přes 1000 tun lávových kamenů, které jsou ohřívány pomocí odporového ohřívače a dmychadla na teplotu 750 °C. Takto je v systému možno uchovat až 130 MWh tepelné energie po dobu jednoto týdne.

„Uvedením našeho zkušebního zařízení ETES do provozu jsme dosáhli důležitého milníku na cestě k zavedení vysoce výkonných systémů skladování energie. Naše technologie umožňuje skladovat elektřinu pro mnoho tisíc domácností za nízkou cenu a je základním stavebním kamenem pro další rozšiřování obnovitelných zdrojů energie a úspěch energetické transformace,“ řekl Markus Tacke, generální ředitel společnosti SGRE.

Siemens věří, že tato inovativní technologie umožní nákladově efektivní skladování velkého množství energie. Cílem současného zařízení je otestovat skladovací možnosti a v dalším kroku začít s komerčním využíváním ETES. Siemens pak v blízké budoucnosti počítá s kapacitou systému v řádech GWh.

Elektrický výkon zatím ve výši 1,4 MW

Využití uložené energie je možné díky parní turbíně a elektrickému generátoru, který má v současné době výkon 1,4 MW a z uložené tepelné energie dokáže vyrábět elektřinu po dobu 24 hodin. Společnost uvádí, že celková účinnost při ukládání elektřiny do tepla a následné výroby elektřiny činí zhruba 45 %.

Pro další testování plánuje SGRE zařízení s elektrickým výkonem okolo 50 MW, v komerčním provozu by pak systémy měly disponovat výkonem v řádech stovek megawattů.

„Oddělení kolísající výroby a spotřeby energie z obnovitelných zdrojů prostřednictvím skladování je zásadním příspěvkem k realizaci transformace energetického systému. Proto potřebujeme nákladově efektivní, výkonné a škálovatelné systémy skladování energie,“ uvedl Andreas Feicht, státní tajemník spolkového Ministerstva hospodářství a energetiky.

Kromě výroby elektřiny je možnost akumulované teplo využít přímo pro vytápění či pro dodávky technologické páry (v těchto případech se účinnost vyšplhá přes 90 %).

Schéma ETES (Zdroj: SGRE)

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag