1/2023

Seriál o plastech XXXIV.: Styren

| autor: František Vörös, konzultant0

tire-gc4e65a982_640
zdroj: pixabay

V návaznosti na předchozí článek se budu věnovat problematice důležitého monomeru Styren, který se nejčastěji vyrábí dehydrogenací ethylbenzenu na styren za požití selektivních katalyzátorů v dehydrogenačních aparátech a účinných rektifikačních kolonách (viz obrázek).

styren

Zatímco proces výroby etylbenzenu je exotermní, vyžaduje proces dehydrogenace etylbenzenu na styren značné množství energie. Proto se moderní jednotky stavějí jako paralelní na jednom místě ke vzájemnému sdílení energií s kapacitami styrenu přes 500 tis. tun za rok.

Styren patří k přírodním produktům, když jej jako bezbarvou čirou kapalinu s charakteristickým zápachem poprvé izoloval berlínský lékárník Simon v roce 1939 z pryskyřice stromu Liquidambar orientalis. Nejnovější výzkumy dokládají použití styrenu při mumifikaci mrtvých již ve starém Egyptě. V nízkých koncentracích se nachází v tabákovém kouři, v ovoci (jahody, broskve), v oříšcích, zrnech obilí a kávy a skořici. Průmyslový výrobek je dodáván o koncentraci 99,8 %.

Průmyslové uplatnění styrenu je patrné z následujícího schématu.

styren 2
Publikace Kaučuk, Plasty a Ropa – VŠCHT Praha, 2021

Současné světové kapacity výroben styrenu se blíží 30 mil. tun/rok. Dominuje s více než 60 % podílem Asie, následuje Evropa s pětinovým podílem a Amerika s 18 % podílem. Čína dosud dovážela styren, letos se díky politice soběstačnosti stane nezávislá na dovozu. Mezi pět největších výrobců styrenu se řadí: Ineos, Loyal, Xinga Group, Total a Trinseo s kapacitami 2,2 mil. tun/rok u první společnosti, po 1,3 mil. tun u páté.

V rámci evropské asociace Plastics Europe působí skupina 8 z evropských výrobců styrenu jako Styrene Producers Association (SPA): BASF, Ineos, LyondellBasell, Repsol, Shell, Total, Trinseo, Versalis, která vydala v červenci 2022 publikaci „Styrene Monomer: Safe Handling Guide“, ve které jsou shrnuty informace o vlastnostech styrenu, včetně zdravotních a ekologických aspektů a zásad transportu, skladování a aplikací.

Z obrázku jsou patrné aplikační možnost styrenu, přičemž polovina je realizována pro výrobu kompaktních polystyrenů krystalových a houževnatých typů, jedna pětina pro výrobu pěnových polystyrenů, desetina pro výrobu kopolymerů typu styren-akrylonitril a terpolymerů akrylonitril-butadien-styren, po pěti procentech je aplikován pro výrobu Butadien-styrenových latexů a kaučuků, nenasycených polyesterových pryskyřic. Evropský styrenový sektor představuje 440 tis. zaměstnanců v 17 500 společnostech.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS