1/2021

Seriál o plastech XI.: Distributoři

| autor: František Vörös, konzultant0

pexels-tom-fisk-2226458.jpg
zdroj: pexels

V plastikářském řetězci od výrobců primárních plastů, přes kompoundery, zpracovatele a uživatele plastů hrají významnou roli i distributoři chemických produktů. Zaměření chemických distributorů je orientováno na různá odvětví, pro která poskytují řešení na míru. Kromě aditiv pro modifikaci plastů se týkají farmaceutického průmyslu, stavebnictví, zemědělství, výroby barev a nátěrů, kosmetiky, potravin, krmiv a automobilového průmyslu.

K aktivitám chemického distribučního průmyslu patří: balení, logistika, skladování, míchání, formulace, technická podpora, školení, recyklace, výzkum a vývoj. Mezi hlavní výzvy distributorů patří rychlost služby a krátké dodací lhůty. K tomu má napomáhat i digitalizace. Schematicky je chemická distribuce znázorněna na obrázku European Association of Chemical Distrubution (Fecc).

distir.png

Fecc představuje 1600 společností s 30 tisíci zaměstnanci a ročním obratem 28 miliard euro. Zabezpečuje služby a požadavky pro jeden milion následných uživatelů dodávkami 22 milionů tun chemikálií, včetně aditiv pro plasty a vlastní plasty. Experti z Boston Consulting Group odhadují pokles v obratu evropských distributorů v roce 2020 mezi 10 - 25 %, pro další období prognózují každoroční růst obratu o 3 - 5 %.

Agentura ICIS sestavila a v květnu vydala pořadí 100 největších světových distributorů podle obratu za rok 2020. Mezi pět největších se řadí tři distributoři z Evropy:

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo