Studie EN

Seriál o plastech II.: Historie, příroda a 19.století

| autor: František Vörös, konzultant1

Hermann_Staudinger_ETH-Bib_Portr_14419-3.jpg
zdroj: wikimedia.org, Hermann Staudinger, který obdržel Nobelovu cenu za charakteristiku polymerů

V návaznosti na první část tohoto seriálu se pokusím zahledět do historie plastů, přičemž za plasty považuji syntetické makromolekulární polymery, vyrobené z monomerů, s charakteristickými vlastnostmi termoplastů, elastomerů a termosetů.

Německá veřejnost vnímá lépe označení "kunststoff" (umělá hmota) než "plast". V dubnovém rozhovoru pro Neue Zuercher Zeitung sděluje prezident významné německé petrochemické společnosti COVESTRO Markus Steilmann, že i když plasty tvoří zhruba jedno procento veškerých odpadů, jsou z tohoto pohledu stále v centru nevybíravé pozornosti úřadů a veřejnosti.

Místo stigmatizace plastů je lepší zdokonalit systémy nakládání s odpady. Věří, že plasty jsou nejudržitelnější materiály ze všech. Vizí jeho společnosti je využití plastového odpadu jako zdroje uhlíku s postupnou náhradou fosilních zdrojů a s úplnou recyklací, jak mechanickou, tak chemickou.

Jako většina látek, tak i polymery mají data narození v hluboké minulosti a místo narození v přírodě. Vždyť rohovina a želvovina jsou v rozdrcené formě a po zahřátí v tvarovací formě schopné stejného tváření jako syntetické termoplasty. Přírodní celulóza má typický charakter makromolekuly.

celuloza.jpg
wikimedia.org

Taktéž pryskyřice z různých stromů mohou být zdrojem plastů. Nejznámější je latex z Hevea brasiliensis, ze kterého se dodnes získává přírodní kaučuk, který byl později identifikován a syntetizován jako polyisopren.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. My se snažíme žít hodně ekologicky. V poslední době dokonce omezujeme i spotřebu klasických prášků a využíváme metody přírodní medicíny. Naposledy jsme objevili firmu Cibdol, která prodává produkty z konopí, které ale neobsahují THC, ale pouze CBD, což je nepsychoaktivní látka, která má pozitivní účinky, ale nezhulí vás. Schválně se na jejich oleje podívejte sami: https://www.cibdol.cz/cbd-olej

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy