Reklama

9. 6. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: redakce/SCHP ČR

SCHP ČR: Zimní balíček v EP

Pozice Evropského parlamentu k podobě energetiky v EU do budoucna začíná nabírat konkrétní rysy.

Zpravodajové ve Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE), resp. ve Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) postupně dokončují své reporty k legislativním návrhům ze zimního balíčku. Dosud zveřejněné zprávy potvrzují vzájemnou provázanost jednotlivých legislativních návrhů.

Jako první předložil už na konci dubna návrh zprávy k revizi směrnice o energetické náročnosti budov dánský europoslanec Bendt Bendtsen. Poslanec za klub křesťanských demokratů (EPP) klade důraz na značný potenciál, který má sektor budov a dopravy pro dekarbonizaci i pro zlepšení energetické účinnosti, a v této souvislosti doporučuje posílit požadavky na národní integrované plány pro oblasti klimatu a energetiky, které jsou součástí návrhu nařízení o správě energetické unie.

Podle jeho názoru musí členské státy s ohledem na subsidiaritu zajistit komplexní a ambiciózní strategie renovací budov a předložit konkrétní opatření, která budou zaměřená především na energeticky nejnáročnější budovy a budou řešit právní problematiku v souvislosti s finanční podporou.

Pozměňovací návrhy mohli jednotliví europoslanci, či jejich skupiny předkládat do 8. 6. Nyní je na řadě setkání stínových zpravodajů, aby se v mezích postojů svých politických frakcí pokusili najít kompromisní řešení. Hlasování ve výboru ITRE proběhne 11. 10. a na program plenárního zasedání by zpráva měla být zařazena v druhé polovině listopadu.

© Průmyslová ekologie, s.r o. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372