Reklama

4. 1. 2017  |  Publicistika  |  Autor: Petr Grusman, Inisoft, s.r.o.

Rozdíly v datech o produkci odpadů jsou zarážející

V prosincovém čísle časopisu Odpadové fórum byly zveřejněny články Produkce, využití a odstranění odpadu a produkce druhotných surovin v roce 2015 a Produkce odpadů.

Opět jsme se nezklamali, rozdíly jsou opravdu velké. Nikoliv však v trendech - zde jsou výsledky téměř totožné – rozdíl je v absolutních číslech.

Nedávno jsme se na podobné téma zamysleli na Průmyslové ekologii v článku Data o odpadech – kde je pravda? Čísla publikovaná CENIA a ČSÚ v článcích Odpadového fóra nás zaujala znovu.

Celková produkce 37 mil. tun proti 26,9 mil. tun, 500 kg vyprodukovaných komunálních odpadů v přepočtu na obyvatele proti 317 kg atp. Zásadní problém v rozdílech spočívá především v okruhu respondentů a o tom jsme přesvědčeni.

data o odpadech2.jpg

Zatímco CENIA vychází z dat od téměř 33,5 tis. podniků (IČO) a obcí, ČSÚ vychází z dat od 12 521 podniků (IČO), o čemž nás informuje přiložený graf. ČSÚ počet obcí neuvádí. Podle tohoto grafu vyplývá, že se na celkové produkci podnikových odpadů v roce 2015 podílí 12 521 podniků (součet podniků z jednotlivých výsečí grafu).

Pouhým porovnáním počtu podniků, ze kterých vychází ČSÚ a CENIA při stanovení celkové produkce odpadů a faktu, že tyto podniky musí dle platných zákonů oběma institucím poskytovat stejné informace, vyplývá, proč vznikají rozdíly v datech mezi CENIA a ČSÚ. Odpovíme si na to otázkami. Zajímalo by nás:

  • Jak ČSÚ dopředu zjišťuje, které podniky mají největší produkci odpadů, aby je nezapomněl oslovit a zahrnout do sběru dat o ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372