1/2021

Řím čelí vážným problémům s odpady. Opět

| autor: Martina Jandusova1

rubbish-143465_640.jpg
zdroj: Pixabay

Ulice Říma jsou zaplaveny obrovskými horami odpadů. Problém způsobilo uzavření několika skládek, podle starostky za vším stojí politický boj.

V italském hlavním městě se vedle přetékajících košů v posledních dnech nahromadily kupy nesvezených odpadů. Teploty pravidelně přesahující 30 stupňů způsobují, že pytle nepříjemně páchnou, zbytky jídla tlejí v lepenkových krabicích, a všude kolem se prohánějí krysy. Hromady pohozeného smetí tak představují zdravotní rizika v podobě šířících se infekci.

Kolaps odpadových služeb způsobilo uzavření dvou skládek, Monte Carnevale a Roccasecca , k němuž došlo letos na jaře. S problémy s odklízením odpadků v ulicích se Řím ale potýká už roky. V roce 2013 byla uzavřena největší evropská skládka Malagrotta, která ležela na okraji italského velkoměsta. Další ranou bylo vyhoření spalovny, v níž končila čtvrtina odpadové produkce Říma.

Politické vedení odmítá stavbu nové spalovny, starostka Virginie Raggiováse namísto toho rozhodla zintenzivnit třídění odpadu a jeho recyklaci. Zároveň se snaží najít pro římské odpady místo na skládkách v jiných italských regionech i v zahraničí. Jenomže snahy politické strany Hnutí pěti hvězd, které je v Římě u moci od roku 2016, se moc velkého úspěchu zatím nedočkaly.

Místní občané jsou ze situace nešťastní a volají po dlouhodobém řešení krize s odpady. Problémy s odpady by tak mohly mít negativní dopad na obraz starostky Raggiové, která doufá, že bude znovu zvolena v říjnových komunálních volbách. Uzavření skládek bylo podle ní manévrem, který ji měl politicky poškodit a zabránit jejímu znovuzvolení. Raggiová se uchází o znovuzvolení proti bývalému ministru hospodářství Robertu Gualtierimu, nebo bývalému ministru průmyslu Carlo Calenda. Podle průzkumů veřejného mínění je nepravděpodobné, že by byla v úřadu potvrzena.

Společnost pro nakládání s komunálním odpadem v Římě každý den sveze 3 000 tun odpadků. V roce 2017 město zlikvidovalo svůj odpad ve spalovně odpadu v Dürnrohru poblíž Zwentendorfu . V Zwentendorfu v Dolním Rakousku bylo v roce 2017 spáleno 70 000 tun římského odpadu.

Komentáře

  1. ..a to je to město ve vyspělé zemi.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo