Reklama

3. 8. 2016  |  Zpravodajství  |  Autor: Martin Rojko

Recyklování obalů bude pro výrobce v Singapuru povinné

Singapurským firmám přibudou starosti a náklady. Vláda jedné z ekonomicky nejrozvinutějších zemí světa připravuje regulaci, jejímž cílem má být zmenšení objemu odpadů z obalů v nejbližších letech.

Přestože konkrétní opatření zatím nejsou jasná, podniky budou muset předkládat roční zprávy s podrobnými informacemi o obalech, které vyrábějí a plánech na snížení odpadu z nich. Zákon by měl být přijat v následujících třech až pěti letech.

Zhruba třetinu z celkového odpadu domácností městského státu tvoří obaly. V roce 2007 zde vznikla nezávazná iniciativa pro snižování obalového odpadu, zahrnující v současnosti  71 firem. Od jejího vzniku se podařilo snížit odpad o 32-tisíc tun, což odpovídá zhruba 75 milionům dolarů na ušetřeném materiálu. No v porovnání s celkovým objemem odpadu z obalů, vyprodukovaném v Singapuru za rok, jde o zanedbatelný podíl ve výši méně jak 1 %.

Povinná recyklace nebo opětovné používání obalů při výrobě není ve světě novinkou. Podobná regulace platí například v Německu nebo Velké Británii, přičemž v ostrovní ekonomice se prosazuje trhovější přístup.

Ačkoliv podle příslušného ministerstva odezva firem na připravovanou povinnost byla převážně pozitivní, jejich námitkám se už nedostává stejné publicity. Například, že menší společnosti nebudou disponovat stejnými zdroji na harmonizaci činností s regulacemi jako nadnárodní korporace.

Jedním z míst, kde jen minimum odpadu končí na skládkách, jsou belgické Antwerpy. Míra recyklace zde dosahuje až 70 %. K tomuto číslu se však město nedopracovalo ze dne na den, trvalo to více než 30 let. Podobně jako Singapur jsou Antwerpy menší, hustě zalidněné město s minimem surovin, těžící především ze své geografické ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372