1/2024

První český carsharing. Autonapůl předá Liberci další sdílený vůz

| autor: Autonapůl0

První český carsharing. Autonapůl předá Liberci další sdílený vůz

Poslední měsíce díky spolupráci se ZOO Liberec, Českými drahami a reklamě v tramvajích DPMLJ rychle vzrůstá zájem a počet uživatelů nejen v Liberci. Do liberecké flotily tedy ve čtvrtek 4. 6. přibude Škoda Octavia kombi. Na akci můžete fotit i natáčet, včetně ukázky online rezervace a vyzvednutí auta čipovou kartou.

První český carsharing Autonapůl funguje už v devíti městech, v Liberci od roku 2013. V případě dalšího růstu poptávky po carsharingu je Autonapůl připraveno libereckou flotilu dále posilovat.

„Průzkumy říkají, že průměrné auto jezdí jen jednu hodinu denně a 23 hodin stojí. Carsharing neboli sdílení aut pomáhá lepšímu využití aut ve městech. Jedno moderní sdílené auto dokáže nahradit až 10 soukromých aut, čímž šetří místo v ulicích. Je to jednoduché a plně samoobslužné: každý uživatel si po úvodní registraci může jakékoli sdílené auto kdykoli rezervovat online, pak už si ho jen s čipovou kartou nebo smartphonem otevře a jede, kam potřebuje. Na hodinu, půl dne, služební cestu nebo týdenní dovolenou,“ popisuje Michal Šimoník, ředitel carsharingu Autonapůl.

Carsharing je chápán jako doplněk ostatním druhům dopravy a jeden z pilířů moderní městské mobility 21. století, která svým uživatelům šetří finance i starosti. Je vhodný jak pro rodiny a jednotlivce, tak pro živnostníky, menší firmy, neziskové organizace či veřejné instituce - služeb Autonapůl využívají například architektonické kanceláře nebo ZOO Liberec, jejíž spolupráce a podpory si velmi vážíme.

„Již více než 5 let je jedním z libereckých sdílníků Autanapůl i naše zoo. Využívání sdílených aut při některých služebních cestách našich zaměstnanců je mnohdy efektivnější a ekologičtější, než si držet vlastní velký vozový park,“ říká ředitel zoo David Nejedlo.

Typický uživatel carsharingu pro většinu svých cest využívá hromadnou dopravu, kolo či chůzi a do auta usedá jen tehdy, když ho opravdu potřebuje. Pro každou cestu si vybírá nejvhodnější vůz, od malého městského auta, přes rodinné kombi po dodávku nebo elektromobil. Může také cestovat na delší cesty např. vlakem a vzít si auto až na poslední část cesty u nádraží v jiném městě. Také proto Autonapůl v květnu spustilo spolupráci s Českými drahami v rámci benefitního programu ČD body.

V Německu carsharing využívá více než 2 miliony registrovaných uživatelů a má podporu veřejných institucí například ve formě vyhrazených parkovacích míst. V Česku mohou carsharingy za výhodných podmínek využívat parkování na rezidentních, tzv. modrých zónách prozatím v Praze, Brně, Plzni a Českých Budějovicích. Počet uživatelů i sdílených aut rychle roste a podobné služby nabízí čím dál více subjektů. Ty se nyní sdružují v Asociaci českého carsharingu.

Foto: media.autonapul.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ