1/2024

Projekt úsporných pražských škol od ENESA loni rekordní. Ušetřil na energiích 25 milionů korun

| autor: TZ ČEZ0

Projekt úsporných pražských škol od ENESA loni rekordní. Ušetřil na energiích 25 milionů korun

Ta se městu postupně vrací z budoucích úspor energie, jejichž roční výše je zaručena po dobu 10 let ve smlouvě. Loňské výsledky byly rekordní. 

Garantovaná úspora 25,64 milionu korun byla překročena o 5 procent. Poskytovatelem projektu je společnost ENESA z ČEZ ESCO.

Celkem 34 škol z MČ Praha 13 je zapojeno do unikátního projektu na úsporu energie, který byl odstartován v roce 2011. 

V té době zde proběhla modernizace vytápění, osvětlení a zásobování teplou vodou. Zároveň se začala v každé místnosti sledovat a vyhodnocovat teplota.

Když jsem před mnoha lety v Praze 13 začínal, zajímala mě struktura hlavních výdajů městské části, tedy za co Praha 13 utrácí nejvíce peněz,“ říká starosta Prahy 13 David Vodrážka. 

„Tehdy jsem se dozvěděl, že největší výdaje jdou na školství a že velmi vysokou položkou v této oblasti jsou energie. Jde o výdaje, které nejsou nezbytné a dají se snížit. 

Nespoléhali jsme jen na zateplení budov, ale přistoupili jsme k úsporám energie jako ke komplexnímu opatření.“

Díky realizovaným energeticky úsporným opatřením, které jsou spláceny z budoucích úspor, a celkovému zateplení škol, se už v roce 2011 snížily náklady na energie o polovinu.

V loňském roce byl pak dosažen historicky nejlepší výsledek. Roční garantovanou úsporu energie, kterou má městská část zaručenu smluvně, se nám podařilo překročit o 5 procent, takže celková úspora se rovná průměrné roční spotřebě 1 200 rodinných domů,“ doplňuje generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

e

Na výsledku se podílí i každoroční rozšiřování komplexu energeticky úsporných opatření, hrazené z nadúspor, tedy z úspor dosažených nad původní plán. Loni se tak zrekonstruovala příprava teplé vody v MŠ Běhounkova, a snížily se tím i náklady na opravy a údržbu.

Projekt je realizován formou energetických služeb se zárukou úspor (angl. EPC). Základem EPC je, že poskytovatel se zákazníkem jsou na jedné lodi a společná plavba trvá často 10 let. 

Smluvní výši úspor energie musíme dosáhnout, jinak zaplatíme Praze 13 odpovídající sankci,“vysvětluje Ivo Slavotínek, ředitel společnosti ENESA.

Projekt Odpovědné školy MČ Praha 13 předběhl svou dobu využitím dotace na zateplení a se současnou modernizací vytápění a osvětlení s využitím EPC. 

Při udělování dotací z Operačního programu životní prostředí (OPŽP) nově získá žadatel v případě realizace projektu komplexní rekonstrukce budovy včetně zateplení metodou EPC pětiprocentní navýšení celkové dotace.

Využijí toho například připravované projekty EPC v Psychiatrické nemocnici Bohnice, Akademii výtvarných umění nebo pro Vězeňskou službu ČR.

img_1521.jpg

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP