Reklama

16. 4. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: (mar)

Proč cena plynu závisí i na uhlí?

Za vyšší poptávkou po zemním plynu v Evropě jsou především podniky vyrábějící energii.

Poptávka po plynu v Evropě zaznamenala loni obrat ve vývoji. Zájem o tento druh paliva vzrostl meziročně o více než 5%. Přitom od roku 2010 do 2015 klesl zhruba o 20%. Důvodem je hlavně rostoucí množství plynu používaného jako palivo v energetickém sektoru.

Konzultační společnost Timer Energy za tím vidí nahrazování uhlí za zemní plyn jako paliva v paroplynových elektrárnách (CCGT). "Více než 40% z nárůstu poptávky po plynu pochází z Velké Británie." Souvisí to se snížením rozdílu v nákladech na plyn a uhlí v důsledku zavedení stropu ceny fosilních paliv. V ostatní Evropě je tento nákladový rozdíl vyšší.

Rostoucí poptávka po plynu však není výsledkem klesající ceny komodity. Ceny na světových burzách od minulého roku se vyvíjejí právě naopak. Spotové ceny plynu v evropských distribučních centrech výrazně stouply v druhé polovině 2016.

Víc než absolutní cena plynu ovlivňuje poptávku ze strany výrobců elektřiny relativní rozdíl mezi cenou plynu a uhlí. Přestože ceny plynu rostly, cena uhlí se zvýšila ještě více. Tedy i jednotkový rozdíl nákladů v neprospěch ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372