1/2021

Přesunutím výroby mimo EU firmy tlaku na snižování emisí neutečou

| autor: Martina Jandusova0

climate-4800494_640.jpg
zdroj: pixabay

Evropská unie plánuje, že zpoplatní emise uhlíku z některých výrobků dovážených ze zemí, které nedostatečně bojují proti klimatickým změnám. Agentura Bloomberg News ve středu přinesla bližší informace.

V březnu letošního roku přišel Evropský parlament s prohlášením, že EU by měla zpoplatnit uhlíkovou stopu některých výrobků. Bylo přijato nelegislativní usnesení, které vyzývá k zavedení unijního mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích.

Usnesení zdůrazňuje, že nový mechanismus by měl být v souladu s pravidly Světové obchodní organizace a neměl by být zneužíván jako nástroj na podporu protekcionismu. Proto musí být určen výlučně k prosazování cílů v oblasti klimatu. Příjmy z tohoto mechanismu by měly být součástí souboru vlastních zdrojů, které budou použity ke zvýšení podpory z rozpočtu EU za účelem dosažení cílů Zelené dohody pro Evropu,“ uvádí v tiskové zprávě Parlament.

Podle informací agentury Bloomberg News Evropská komise příští měsíc předloží návrh na politiku v oblasti uhlíkového cla, které by se vztahovalo na dovoz výrobků do EU. Dovozní clo by mělo být uvaleno na ocel, cement a hliník, které byly vyrobeny v zemích s nižšími environmentálními standardy.

Navržený systém bude zpoplatňovat emise ze zboží, které firmy do EU dováží. Clo by mělo být založeno na nákladech na uhlík, kterými jsou zatíženi evropští výrobci. Zpoplatněna budou i dovážená hnojiva a import elektřiny. Tímto krokem Komise chce zajistit, aby evropské společnosti byla na stejné úrovni jako firmy ze zemí, které mají slabší uhlíkovou politikou, než jakou má Evropská unie.

Od dovozního cla si EU slibuje dvě věci: vytvoření rovných podmínek pro evropské podniky a pobídnutí zemí mimo EU k přijímání více opatření v klimatické oblasti. Už v tuto chvíli ale evropské plány způsobují diplomatické napětí v zemích od Ukrajiny, po Čínu a Indii. Plánovaný poplatek by měl být navržen pouhých pět měsíců před zásadním klimatickým summitem pořádaným ve Velké Británii.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo