2/2023

Představení Zero Carbon Roadmap udržitelného stavebnictví

| zdroj: MPO0

jaromir-kavan-vv-oEGlN-4E-unsplash
zdroj: unsplash.com

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela se setkal s exkluzivními členy stavebního sektoru a České rady pro šetrné budovy (CZGBC). Představen byl dokument Zero Carbon Roadmap. Hlavním bodem jednání byla prezentace dokumentu a následná diskuse o možné další spolupráci privátního sektoru při dekarbonizaci českého stavebnictví.

"Zero Carbon Roadmap - Cesta ke klimaticky neutrálním budovám v ČR" je výsledkem spolupráce mezi Českou radou pro šetrné budovy, Univerzitním centrem energeticky efektivních budov a EnviTrail. Materiál poskytuje komplexní analýzu a návrhy na dekarbonizaci českého stavebnictví a sektoru budov. Dokument vznikl za podpory Světové rady pro šetrné budovy (WorldGBC) a Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). Dalším partnerem byl také TaiwanBusiness - EBRD Technical Cooperation Fund, jenž se zaměřuje na projekty technické spolupráce oblasti udržitelného řízení zdrojů, znalostní ekonomiky, nízkouhlíkových technologií a rozvoj malých a středních podniků.

Roadmapy, které nastiňují konkrétní cestu k uhlíkové neutralitě a zároveň pomáhají urychlit potřebné změny v průmyslu i v přístupu politiků, byly již vypracovány v deseti evropských zemích, a to v Chorvatsku, Finsku, Francii, Německu, Irsku, Itálii, Nizozemsku, Polsku, Španělsku a ve Velké Británii.

Dokument shrnuje stávající stav českého stavebnictví v kontextu emisí a prezentuje možné scénáře vedoucí ke klimaticky neutrálnímu fondu budov do 2050. Identifikuje možné bariéry a navrhuje nutné kroky k jejich překonání včetně časového rámce a úkolů pro zainteresované strany.

Celý dokument je možné stáhnout https://www.czgbc.org/cs/zero-carbon-roadmap.

Podklady:

www.czgbc.org

www.ceskainfrastruktura.cz

www.facebook.com

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP