1/2024

Pracovní skupina na vysoké úrovni pro chemický průmysl – „Dekarbonizace chemického sektoru v ČR“

| zdroj: MPO0

pollution-4846741_640.jpg
zdroj: pixabay

Dne 26. dubna 2021 se na Ministerstvu průmyslu a obchodu konalo pravidelné jednání Pracovní skupiny na vysoké úrovni pro chemický průmysl.

Uvedené jednání společně zorganizovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu a Svaz chemického průmyslu ČR (SCHP ČR). Jednání skupiny se zaměřilo na několik témat dopadů „Zelené dohody pro Evropu“ (EGD). Prvním z nich byla Studie dekarbonizace, která specifikuje cesty k dekarbonizaci průmyslu v České republice. Dnešní chemický průmysl je postaven na zpracování uhlovodíků, které se používají jako vstupní surovina i jako zdroj energie, proto tyto emise nelze snadno snížit.

To je do značné míry důvod, proč je toto odvětví často klasifikováno jako „těžko dekarbonizovatelné“. Pokroky v dekarbonizaci chemické výroby by však mohly mít celosvětový hluboký dopad, protože chemie je stavebním kamenem mnoha hodnotových řetězců.

Druhým klíčovým tématem jednání byla Vodíková strategie České republiky. Využití vodíku je obecně považováno za jeden z důležitých aspektů k udržitelnosti a napomáhání splnění cílů EU v oblasti snižování emisí CO2.To představuje několik velkých potenciálních příležitostí i pro samotný chemický průmysl.

Využití vodíku v úsilí o dekarbonizaci bude do značné míry záviset na dostupnosti „obnovitelného vodíku“, který je vyráběn s využitím obnovitelné energie. Dalším tématem byla diskuse o obnovitelných zdrojích energie, kde klíčovým bodem je taxonomie – téma úzce související s transformací energetiky.

Chemický průmysl je nezbytný pro budoucí silnou a udržitelnou evropskou ekonomiku, protože chemikálie jsou přítomny téměř v každém strategickém hodnotovém řetězci.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA