2/2023

Papírna Mondi bude vyrábět nákupní tašky z odpadního papíru řetězce Tesco

| zdroj: SP ČR0

bags-3336684_640.jpg
zdroj: Pixabay

Přední světový výrobce papíru a obalových materiálů Mondi se stal partnerem společnosti Tesco Central Europe. Mondi bude odebírat odpadní papír a lepenku ze skladů maloobchodního řetězce a vyrábět z něj recyklovaný papír pro nákupní tašky Tesco. Cílem prodejce je v nejvyšší možné míře eliminovat, omezit, znovu využít, případně recyklovat vlastní odpad a postupně dosáhnout nulových čistých emisí.

Jedná se o první případ, kdy Tesco spolupracuje přímo s papírenským podnikem, jenž mu v souladu se zásadami a cíli cirkulární ekonomiky pomáhá přeměnit odpadní papír a lepenku v obnovitelné zdroje. Mondi z této odpadní lepenky vyrábí papír EcoVantage, tvořený kombinací nových a recyklovaných vláken, a z něj poté odolné a znovu recyklovatelné nákupní tašky.

Právě na příkladu papíru EcoVantage vyráběného v největší české papírně Mondi Štětí vidíme, jak mohou dodavatelé spolupracovat s maloobchody, vyvíjet systémy pro cirkulární ekonomiku a proměňovat odpad zpět v hodnotnou surovinu.

Papír, který kombinuje nové a recyklované materiály, má několik výhod. Svrchní vrstva papíru EcoVantage nabízí pevnost, potiskovatelnost a vzhled nových vláken, zatímco spodní vrstva přináší ekologické výhody recyklovaného materiálu.

Paulus Goess, obchodní ředitel divize Speciality Kraft Paper skupiny Mondi, uvádí: „V rámci svého přístupu EcoSolutions velmi úzce spolupracujeme se zákazníky, abychom jim nabídli produkty, které co nejlépe uspokojí jejich potřeby. Přitom se snažíme co nejvíc využívat papír a jen tam, kde je to nezbytné, také plast.

Na tomto projektu pracujeme se společností Tesco již déle než dva roky a naším společným cílem je využít odpadové materiály z jejich skladů k výrobě kvalitních, odolných produktů na bázi obnovitelných surovin, které využívají recyklované materiály a samy mohou být plně recyklované, čímž přispívají k rozvoji cirkulární ekonomiky. Náš odolný papír EcoVantage umožňuje spotřebitelům používat nákupní tašky opakovaně, což Tesco svým zákazníkům samozřejmě doporučuje.“

Vedoucí komunikace společnosti Tesco v Maďarsku Nóra Hevesi dodává: „Jako zodpovědný maloobchodní prodejce považujeme omezení a opětovné využití vlastního odpadu za zcela zásadní. V roce 2019 jsme se veřejně zavázali zajistit výrobkům našich značek ekologičtější obaly. Naším cílem je dosáhnout do roku 2025 100% recyklovatelnosti obalových materiálů a omezit jejich využití, kdekoli je to možné.

Významného pokroku jsme dosáhli již tím, že jsme z našich obalů odstranili 454 tun obtížně recyklovatelných materiálů, a nyní se nám podařilo dosáhnout uzavřeného cyklu, v němž recyklujeme odpadní papír ze svých skladů a z takto recyklovaných vláken vyrábíme nákupní tašky. Jsme si plně vědomi toho, že kvalitní a ekologické nákupní tašky jsou pro naše zákazníky důležité, a proto uvádíme na jejich spodní straně informace o obsahu recyklovaných vláken i o konceptu uzavřeného cyklu.

Kromě toho se však i nadále snažíme omezit potřebu obalových materiálů u všech svých produktů, hledat udržitelnější alternativy a dál zvyšovat podíl recyklovaných materiálů.“

V rámci pilotního projektu zahájeného v listopadu 2020 začalo Tesco tašky z recyklovaného papíru EcoVantage společnosti Mondi nabízet v Maďarsku, Polsku, České republice a na Slovensku.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP