1/2024

Ornitologové chtějí zařadit zdravé životní prostředí mezi lidská práva

| autor: Česká společnost ornitologická0

Ornitologové chtějí zařadit zdravé životní prostředí mezi lidská práva

Dopis vyzývá OSN, aby v reakci na koronavirovou pandemii přidala „článek 31“ do Všeobecné deklarace lidských práv, a tím zakotvila právo lidí na zdravé životní prostředí. Nynějších 30 článků deklarace pokrývá témata jako mučení, otroctví či vzdělávání, ale ochraně životního prostředí se nevěnuje. Přitom právě na něm lidstvo a veškerý život na planetě závisí. Pokud se podaří článek doplnit, půjde o první rozšíření deklarace od jejího vzniku v roce 1948.

"COVID-19 je největší globální krizí od druhé světové války. Ale přesto, že je koronavirová pandemie ničivá, zároveň je to pro politiky šance, a snad i závazek, k přeměně společnosti. Podle toho, jak se bude dařit planetě, tak se bude dařit i lidem. My lidé jsme na planetě závislí, ale nechováme se podle toho a svým konáním jsme narušili přirozenou rovnováhu na zemi,“ říká Patricia Zurita, ředitelka BirdLife International.

Planeta nyní musí čelit dvěma problémům – změně klimatu a ubývání druhů. Výsledkem je víc než milion druhů ohrožených vyhynutím, ale i negativní dopady na lidské zdraví. I současná pandemie má své kořeny ve ztrátě přirozených biotopů a nelegálním obchodu se zvířaty. Všechny tyto krize mají jedno společné – vyžadují, aby lidstvo jednalo okamžitě a společně.

“Snahy o začlenění práva na zdravé životní prostředí už tu v minulosti byly. Teď doufáme, že pandemie je dostatečně silný budíček pro OSN a všechny obyvatele planety, aby se spojili k obnově přírody a ochránili nás před podobnými krizemi v budoucnosti,“ říká Melanie Heath, ředitelka oddělení vědy a politiky v BirdLife International.

“Článek 31 by byl skutečný dárek pro svět a budoucí generace. A těžko se najde vhodnější termín pro zveřejnění tohoto nápadu, než je Den Země. Namísto poučení se z koronavirové krize, ji někteří politici cynicky zneužívají jako záminku pro oslabení ochrany životního prostředí.

Ze zakotvení zdravého životního prostředí jako nedotknutelného lidského práva by mělo lidstvo užitek po celá nadcházející staletí. Je to současně jediná cest, jak dosáhnout cílů udržitelného rozvoje OSN,“ říká Asunción Ruiz, ředitelka organizace SEO/BirdLife (Partner BirdLife International ve Španělsku).

Dopis ornitologů naléhavě žádá, aby zařazení článku 31 – práva na zdravé životní prostředí – bylo začleněno na program valného shromáždění OSN k biodiverzitě v září 2020. Konečným cílem pak je jeho schválení v prosinci 2023 u příležitosti 75. výročí schválení Všeobecné deklarace lidských práv.

Tento dopis tvoří pouze část širšího tlaku ke zlepšení klimatické a environmentální politiky na konci tzv. Dekády pro biodiverzitu, což je plán na období 2011-2020, ve kterém se OSN zavázala, že bude řešit problém ubývání druhů. Zahrnutí práva na zdravé životní prostředí mezi lidská práva je úkol, který bychom si všichni měli vzít za svůj, pokud chceme žít spokojeně a především zachránit naši planetu.

BirdLife International zároveň spouští petici za zařazení článku 31 do Všeobecné deklarace lidských práv. Podepsat je možné zde

Přečtěte si dopis BirdLife International zaslaný OSN.

Foto: pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP